RUS-TÜRK İLİŞKİLERİNİ BOZMAK İSTEYEN 3 GÜÇ VAR

St. Petersburg Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Rusya’nın sayılı Türkologlarından Doç. Dr. Aleksandr Sotniçenko, 2015 yılında da iki ülke arasında iyi gelişmelerin olacağını söyledi. Sotniçenko, Rus-Türk ilişkilerini bozmak isteyen güçlerin halen iş başında olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Sputnik Haber Ajansı'na konuşan Rus Türkolog, “Petrol fiyatları düştü. Bunun için Türkiye, Rusya’dan daha çok petrol ve doğalgaz alacak. Bunun yanında, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı yaptırımları söz konusu. Türkiye, bu yaptırımlara katılmadı. Dolayısıyla Rusya ve Türkiye'nin ekonomik ve siyasi ilişkileri çok daha iyi olacak. Bence ticaret hacmi 100 milyar dolara kadar artmayacak, fakat 2-3 yılda 50 milyar dolara kadar yükselebilir” dedi.

RUS-TÜRK ORTAKLIĞI, ORTADOĞU'YA BARIŞ GETİRİR

İkili ilişkileri bozmak isteyen güçlere de değinen Sotniçenko, “Öncelikle bu batıdır. Çünkü hem Avrupa, hem Amerika, Rusya ve Türkiye arasındaki çok yakın gelişmelerden hoşlanmıyorlar. Onun için hem Rusya, hem de Türkiye’ye karşı enformasyon savaşı açıyorlar. Biz bunu internet, gazete ve televizyonlarda çok iyi görüyoruz. Batı, bağımsız Rusya ve bağımsız Türkiye görmek istemiyor.

İkinci faktör şu: Ermeniler ikili ilişkilerin gelişmesini istemiyor. Onların neden istemediğini de biliyoruz. Çünkü Ermenistan, Rusya’nın Kafkaslar’da en büyük ortağı. Ama Ermenistan-Türkiye ilişkileri iyi değil. Ermenistan, Rusya-Türkiye yakın ilişkilerini hiç bir zaman desteklemeyecek. Belki taraflar uzlaşma sağlar fakat Ermeni diasporası, bunu istemiyor. Bu nedenle, diasporadan çok problem bekliyoruz.

Üçüncü faktör: Çeşitli İslam ülkeleri. Onlardan da problem bekliyoruz çünkü, ne yazık ki Ortadoğu’da birlik yok. Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri, Suriye ve Mısır’da çok sorun var. İslamcı güçler, Türk-Rus ilişkilerinin iyi olmasını istemez.

Örneğin IŞİD örgütü için bu iyi değil. Çünkü IŞİD için Rusya, büyük düşman. Fakat IŞİD, Türkiye ile kavga etmek istemiyor. Suudi Arabistan da Rus-Türk dostluğunu istemez. Fakat aynı zamanda Suriye, İran için Rus-Türk ortaklığı olumlu. Bu nedenle, Suriye ve İranlı dostlarım da, Rus-Türk ilişkilerini takdir ediyor. Dolayısıyla bu ortaklık, bölgeye de barış getirecek potansiyelde” şeklinde konuştu.

27.01.2015