ÇIPLAK YATMAK DAHA SAĞLIKLI

ABD Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptırdığı Uluslararası Yatak Odası Anketi’ne göre çıplak yatma konusunda İngilizler birinci sırada yer aldı. Bu veriden yola çıkan uzmanlar, çıplak uyumanın insan üzerindeki etkilerini saptamak için araştırmalara başladı.

Edinburgh Uyku Merkezi Direktörü Dr. Chris Idzikowski, gece 11’de vücut sıcaklığının en yüksek seviyeye çıktığını, sabaha karşı 4’te en düşük değere ulaştığını belirtiyor. Eğer vücut sıcaklığı beynin istediği seviyeye inmezse kişi uyumakta zorlanabiliyor ya da rahatsız bir uyku yaşıyor. Bu nedenle çıplak uyumak vücut sıcaklığını düşürerek beyni rahatlatıyor ve kişinin deliksiz ve daha rahat uyumasını sağlıyor.

Çıplak uyumak kalori yaktırıyor

ABD’de yapılan araştırmalarda 5 sağlıklı erkek, ilk ay 24 derece, daha sonra 19 derece, sonra tekrar 24 derece ve son olarak 27 derece sıcaklıktaki odalarda uyudu.

Aynı gıda maddelerini tüketen erkeklerin oda sıcaklıklarına göre kalori harcamalarındaki ve insülin değerlerindeki farklılık dikkat çekiciydi. Araştırma sonucunda daha soğuk odada uyuyan erkeklerin daha çok kalori yaktığı ve insülin hassasiyetinin daha gelişmiş olduğu görüldü.

Çıplak yatan ilk 5 ülke

İngiltere: Yüzde 30

Kanada: Yüzde 14

ABD: Yüzde 12

Meksika: Yüzde 12

Almanya: Yüzde 9

Çorapla yatan ilk 3 ülke

Kanada: Yüzde 19

ABD: Yüzde 16

İngiltere: Yüzde 7

22.01.2015