ABD KARŞITI İTTİFAK GÜÇLENİYOR

Çin yönetimi, düşen petrol fiyatları sebebiyle ekonomik krize giren Venezuela ekonomisine destek amacıyla 20 milyar dolarlık yatırım yapacak. Bu yatırımların yeni kredileri de kapsayıp kapsamadığı henüz bilinmiyor. ABD emperyalizmi, ABD karşıtı ittifakı güçlendiriyor.

Celal ÇETİN

Venezuela Devlet Başkanı Nicola Maduro, Çin'e yaptığı resmi ziyarette mevkidaşı Şi Jinping ile bir araya geldi.

İki ülke arası ilişkileri güçlendirmek amacıyla yapılan görüşmeler sonrası Maduro, basına yaptığı açıklamada Çin'in Venezuela'ya yapacağı 20 milyar dolarlık yatırımlar hakkında anlaşmaya vardıklarını söyledi. Yapılacak yatırımlar teknoloji, inşaat ve petrol ürünlerini kapsayacak.

Ancak bu yatırımların yeni kredileri de kapsayıp kapsamadığı henüz bilinmiyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin, daha önce ekonomik sıkıntıdaki Venezuela'ya verdiği 42 milyar dolarlık kredinin süresini uzatmıştı. Petrol krizi yaşayan Güney Amerika'da nüfuzunu artırmak isteyen Çin, hafta başında Ekvador'a 7,5 milyar dolarlık kredi vermeyi kabul etmişti.

PETROL 6 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Petrol fiyatları, ekonomik yavaşlama ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin üretimi kısmayacaklarını açıklamasıyla düşüşünü sürdürüyor.

Uluslararası bir gösterge olan Brent petrolün, 2014 başlarında 110 dolar olan varil fiyatı, altı yıldır ilk defa 50 doların altına geriledi.

Petrol üreticisi Venezuela'da petrol fiyatlarındaki düşüş enflasyonu artırdı.

ÇİN’İN LATİN AMERİKA POLİTİKASI

Öte yandan Latin Amerika gibi gelişmekte olan ülkeler barındıran bölgelere Çin dış politikasında özel bir yer ayrılmış durumda. Latin Amerika kıtasının son yıllarda Çin açısından önem kazanmasının üç önemli gerekçesi bulunuyor:

1- Politik gerekçeler: Çin, gelişmekte olan Latin Amerika kıtasında “adil bir uluslararası düzen kurulması mücadelesinde” bu bölgenin yanında bulunmayı gerekli görüyor.

2- Doğal kaynaklar: Çin’in Latin Amerika’daki zengin doğal kaynaklara ulaşma arzusu da önemli bir etken.

3- Ticari gerekçeler: Çin, ABD ve öteki gelişmiş ülkelere ticari bağımlılığı azaltmak açısından Latin Amerika kıtasını bir alternatif olarak görüyor.

Çin ve özellikle sol eğilimli Latin Amerika ülkelerinin karşılıklı beklentileriyle ulusal çıkarlarının şekillendirdiği ekonomik, politik ve askeri ilişkilerin hem kısa hem de uzun vadede gelişmeye devam edeceği görünüyor. Başta Küba, Venezuela ve Bolivya’nın uygulamalarında olduğu gibi son dönemde kıta ülkelerinde ekonomide devletçilik politikalarının öne çıkması, dış politik söylemde ABD karşıtlığının belirgin olarak yükselmesi, Latin Amerika ülkelerini alternatif politik ve ekonomik ortak arayışlarına yöneltiyor. Ayrıca ABD ve Batı emperyalizminin küresel planlarda Çin, Rusya, Venezüela gibi ülkelere yaşam hakkı tanımaması ABD karşıtı işbirliğinin temelini oluşturuyor.

10.01.2015