ABD’DE DİKKATLER 2016 SEÇİMLERİNE ODAKLANDI

4 Kasım seçimlerinde Senato çoğunluğunu ele geçiren Cumhuriyetçiler, Kongre cephesinde ise iki kanatta birden seslerini daha çok duyurmaya hazırlanıyor. Kongre ara seçimleri sonrası Demokrat Parti yenilgisinin ardından ortalık henüz yatışmamışken Amerikalılar şimdiden 2016 başkanlık seçimlerini düşünmeye başladı.

Cumhuriyetçi anketçi Whit Ayres’a göre, ara seçimlerdeki galibiyet, Cumhuriyetçiler’e 2016’da Beyaz Saray’ı da kazandırabilir.

Cumhuriyetçi Parti adaylığı için adı geçen politikacıların sayısı az değil. Bunlar arasında eski Florida Valisi Jeb Bush, New Jersey Valisi Chris Christie ve Teksas Senatörü Ted Cruz ön planda.

Ancak Ayres’a göre, kimin kazanacağı, hangi adayın Çay Partisi, sosyal muhafazakar, enternasyonalist Cumhuriyetçiler gibi kesimlerin hepsini bir koalisyon içinde toplama yeteneği göstereceğine bağlı.

Demokrat Parti ise 2016 için farklı bir kulvarda koşacak.

Aday olursa, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın partinin bir numaralı adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Demokrat Partili strateji uzmanı Celinda Lake’e göre, partinin sihirli bir ekonomik mesaja ihtiyacı var. Lake ayrıca demokratlar gelecek için bir ekonomik plan yapması ve gündem hazırlaması ve planlarıyla da toplumun her kesiminin geleceğini güvence altına almasını sağlamak zorunda.

Uzmanlara göre, Hillary Clinton’ın başarılı olması için, ara seçimlerde yenilgiye uğrayan Başkan Obama ile arasına mesafe koyması gerekiyor.

Partilerüstü Politika Merkezi uzmanı John Fortier’a göre, Clinton’a parti içinden başka rakipler çıkabilir ancak karşısına kim çıkarsa çıksın, Hillary Clinton’ı yenmekte zorlanacaktır. Ayrıca Clinton büyük olasılıkla dış politikada çok ‘şahin’ bir yaklaşımı olduğu eleştirisine de hedef olabilir.

Cumhuriyetçi stratejist Whit Ayres’a göre, Demokratlar Obama’dan sonra Beyaz Saray’ı ellerinde tutmanın ne kadar zor olacağını anlamış değil.

Böyle bir durum en son 1988 yılında, iki dönem başkanlık yapan Cumhuriyetçi Ronald Reagan’dan sonra yardımcısı George W. Bush’un seçimi kazanmasının ardından yaşanmıştı.

Jim Malone / Amerika’nın Sesi

06.01.2015