RUSYA’DAN İLETİŞİM ATAĞI

Rusya, küresel savaşta iletişim silahını güçlendiriyor. Devlet radyosu ile RIA Novosti Haber Ajansı güçlerini birleştirdi, kurulan küresel yeni medya ağı Sputnik Türkiye yayın hayatına başladı. Haber Ajansı, dijital habercilik ve radyo yayıncılığı gibi medyanın farklı alanlarını tek çatı altında birleştiren Sputnik Türkçe internet sitesi bugünden itibaren kullanıma sunuldu.

21. yüzyıla uygun yeni habercilik pratiklerinin sergilendiği bir multimedya merkezi olan Sputnik, Türkiye’nin yanı sıra 30 farklı ülkede, "Anlatılmayanı, anlatıyoruz!” sloganıyla yola çıktı.

Modern tasarımı ve multimedya içeriğiyle dikkat çeken Sputnik Türkiye, http://tr.sputniknews.com adresinden ziyaret edilebiliyor. Siteden, Sputnik’in Türkiye'deki yayın ortağı haber radyosu RS FM canlı olarak dinlenebiliyor. İnfografikler, Sputnik Haber Ajansı tarafından özel olarak hazırlanan video haberler, fotoğraf galerileri ve sesli dosyalarla zenginleştirilen Sputnik sayfası, Türkiye kamuoyuna farklı bir haber deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Sputnik Türkiye, dünya medyasındaki ‘Batı merkezci’ anlayışa alternatif olarak, farklı coğrafyalardan haber akışı sunuyor. Özel dosyalar ve analiz haberlerle, Asya’dan, Afrika’ya kadar geniş bir alanı kapsayan Sputnik, içerik çeşitliliğiyle dikkat çekiyor.

Sitenin yenilikçi arayüzü, haber okumayı keyifli hale getirirken, gelişmiş multimedya özellikleri, yeni medya anlayışına uygun farklı bir deneyim sunuyor.

Sputnik’in 30 dilde gerçekleştirdiği radyo yayını, 2015’te dünyanın 34 ülkesinde, 130 kentinde, toplamda günlük 800 saatin üzerinde olacak.

Sputnik,farklı birimlerin birbirine bağlanmasını olanaklı kılan multimedya merkezleri sayesinde, yayın yaptığı ülkenin dilinde, özgün içerik üretecek. Sputnik, Rusça, Türkçe, Abhazca, Azerice, İngilizce, Arapça, Ermenice, Gürcüce, Darice, Fransızca, Kazakça, Kırım Tatarcası, Kırgızca, Çince, Kürtçe, Letonca, Moldovaca, Almanca, Tacikçe, Lehçe, Portekizce, Peştuca, Sırpça, Özbekçe, Ukraynaca, Vietnamca, Fransızca, Hintçe, Estonca ve Japonca dillerinde, multimedya yayın içeriği sunacak.

Sputnik, İstanbul, Washington, Kahire, Pekin ve Montevideo’daki modern ofislerinden, 7/ 24 kesintisiz habercilik yapıyor. Uluslararası habercilikte çıtayı yükseklere taşıma hedefiyle yayın yapan Sputnik’in Türkiye’deki yayın ortağı RS FM’in yayınları hız kesmeden devam ediyor. Kurulduğu 1 Nisan 2012 tarihinden beri, radyo yayıncılığına yeni bir soluk getiren ve özel içerikleriyle dikkat çeken RS FM, 2015 yılında da 6 farklı merkezden yayın yapmayı sürdürecek.

Rusya Bugün Ajansı çatısı altında faaliyet gösteren Sputnik’in sunumu, 10 Kasım 2014’de Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılmıştı. Rusya Bugün Genel Müdürü Dmitri Kisyelev, Sputnik’i ‘çok kutuplu dünya düzeninin aynası’ olarak tanımlamıştı. Rusya Bugün Baş Editörü Margarita Simonyan ise, Sputnik’in “Gazeteciliğin etik değerlerine sadık kalarak, dijital habercilik ve radyo yayıncılığını yerel merkezlerden sürdüreceğini” söylemişti.

Web: http://tr.sputniknews.com

Twitter: https://twitter.com/sputnik_turkiye

Facebook: https://tr-tr.facebook.com/tr.sputnik

06.01.2015