PUTİN: CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, büyük güçlerin katılımıyla yaşanan şiddetli çatışmalar zinciri olasılığının aniden yükseldiğini söyledi. Putin, “kontrollü kaos teorisinin sahipleri bile onunla ne yapacaklarını bilmiyorlar” dedi.

“Valdai” tartışma kulübü üyeleriyle görüşen Rusya lideri, geleneksel ülkelerarası çatışmaların yanı sıra bazı devletlerin iç istikrarsızlığının da risk faktörü olduğunu anlattı. Bunun özellikle büyük devletlerin jeopolitik çıkarları kavşağında veya kültürel, tarihi, ekonomik ve medeniyet kıtalarının sınırında bulunan ülkeleri ilgilendirdiğini belirtti.

Ukrayna’nın, dünyadaki güç dengesini etkileyen çatışmalara örnek olduğunu ifade eden Putin, “Bu, hiç de son değil” dedi.

Etnik ve sosyal temele dayanan çatışmaların da yayılabileceğini söyleyen Rusya lideri, “Bu tür çatışmalar kendi kendine tehlikeli olmakla birlikte etrafında anarşi, kanunsuzluk ve kaos bölgelerini oluşturuyor. Bu süreçleri yönetme, bölgesel çatışmaları kullanma, kendi çıkarları için “renkli devrimleri” inşa etme çabaları var” yorumunda bulundu.

Putin, “Ancak cin şişeden çıkmıştır. Görünüşe göre ‘kontrollü kaos’ teorisinin sahipleri bile onunla ne yapacaklarını bilmiyorlar” ifadesini kullandı.

FT: 15 yılın en ABD karşıtı konuşma

Öte yandan Financial Times Gazetesi, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Ekim 2014, Cuma günü Soçi’de Valdai Kulübü toplantısı çerçevesindeki konuşmasını “Bu 15 yılın en Amerikan karşıtı konuşması olarak nitelendirdi.

Bunun yanında gazete Putin’in söz konusu konuşmasını, 2007 yılında Münih’te gerçekleştirdiği konuşma ile birlikte Devlet Başkanının kariyerindeki en önemli çıkışlardan biri olarak nitelendirdi. Vladimir Putin 2007 yılında Münih’te yaptığı konuşmada ABD’yi pek çok yönde sınırlarını aşmakla ve ayrıca Avrupa’da yeni ayrıştırıcı hatlar yaratmakla suçlamıştı. Bazı siyaset bilimciler, Putin’in konuşmasını ABD Devlet Başkanı’nın kısa bir süre önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya cevap olarak gördüklerini ifade ettiler. Obama BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Rusya tehlikesini Ebola salgınından sonraki en büyük tehlike olarak nitelendirmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’deki Uluslararası Tartışma Kulübü Valdai toplantısında yaptığı konuşmada ABD’nin uluslararası arenadaki siyasetini “bir anda büyük bir zenginliği; dünya liderliğine kavuşan” yeni türedi zenginlerin davranışına benzetti. Putin “soğuk savaşta kendini muzaffer ilan eden” ABD’nin dünyadaki dengesizliği çok fazla artırdığını söyledi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı konuşmasında ABD’nin dünyadaki özel konumuna karşı çıkarak “tek yönlü buyurganlık ve kendi kalıplarını zorla kabul ettirmeye çalışmak ters bir sonuç verir” dedi.

26.10.2014