FT: TÜRKİYE U DÖNÜŞÜ YAPTI

“Türkiye şaşırtıcı bir U dönüşüyle ABD baskısına direnemeyerek Kobani politikasında bir U dönüşü yaşadı" diyen İngiliz gazetesi Financial Times, Türk hükümetinin topraklarını Kobani için Iraklı Kürt peşmergelere açtığını belirtti.

Gazete, Ankara ve Washington arasında Kobani üzerinden haftalardır gerilim yaşandığını ve Türkiye'nin dönüşüyle bu gerilimin yatıştığını öne sürdü.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre yazı, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin itirazlarına rağmen ABD Kobani'ye silah yardımı yaptı ve Iraklı peşmergelerin Kobani'ye geçişine izin vermezse Kobani'deki savaşçıları silahlandırmaya devam edeceğini söyledi. Bunun üzerine Ankara politikası değişti.

Ankara'nın açıklamasından saatler önce ABM ordusu bir açıklama yapmış ve Kobani'de IŞİD'e karşı savaşan Kürt savaşçılara tonlarca silahı hava yoluyla ulaştırdığını belirtmişti.

ABD, gündemden düşmeyen Kobani savaşında IŞİD'in bir zafer kazanmasına engel olmak için çırpınıyor ve bu nedenle de NATO müttefiği Türkiye'ye 'duruşunu değiştirmesi yönünde' baskı yapıyordu.

Türkiye ise, bu politika değişikliğine kadar, Kobani'deki Kürt savaşçılara, 30 yıldır savaştığı PKK ile ilişkili olması nedeniyle mesafeli bir tavır içindeydi.

Bugün Endonezya'da konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'nin politikasındaki değişimin, Washington'ın talebinin bir sonucu olduğunu söyledi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden İlter Turan ise 'ABD Türkiye'yi sıkıştırmışa benziyor' dedi ve Ankara'nın ilişkilerdeki gerginliğin artmasını engellemek istediği yorumunda bulundu."

22.10.2014