ALMAN İSTİHBARATI: RUSYA, YAPTIRIMLARA 4 YIL DAYANABİLİR

Alman dış istihbarat servisi BND, Rusya ekonomisinin Batı yaptırımların birkaç yıl dayanabileceğini hesapladı. Kırım topraklarını ilhak eden Rusya, ABD öncülüğündeki Batılı ülkeler tarafından ekonomik yaptırımlarla cezalandırılmaya çalışılıyor.

Bild am Sonntang gazetesi, Alman istihbaratının verilerine dayandırdığı haberinde, Rusya’nın sahip olduğu nakit rezervlerinin halihazırda 619 milyar dolar olarak tahmin edildiğini bildirdi. Bu rakamın, cari yılda yapılan devlet harcama toplamının yüzde 162’sini oluşturduğunu belirtti. Yani Rusya, sadece bu kaynak sayesinde 20 ay yaşayabilir.

BND, ayrıca Rusya’nın düşük kamu borcu (yüzde 13) ve büyük nakit rezervleri sayesinde, ekonomisi için hissedilir zarar verilmeden uygulanan yaptırımların sonuçlarına dört yıl boyunca dayanabileceğini düşünüyor.

Rusya Merkez Bankası’nın verilerine göre 1 Ekim 2014 tarihi itibariyle Rusya Federasyonu’nun uluslararası rezervleri 454 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ABD ve Avrupa Birliği, Kırım’ın Rusya’ya katılımını tanımıyor ve Rusya’yı Ukrayna’nın iç işlerine karışmaklar suçluyor. Rusya, bu suçlamaları reddederek kabul edilemez olarak nitelendiriyor.

 

Batılı ülkeler, mart ayından bu yana bazı Rusyalı siyasetçi, işadamı ve şirketlere yönelik birkaç kez yaptırım kararı almıştı ve kısıtlayıcı tedbirleri genişletmekle tehdit etmişti.

20.10.2014