RUSYA’DAN, ABD’NİN “EĞİT-DONAT” YÖNTEMİNE KARŞI ATAK

ABD ve Türkiye tarafından Suriye rejimine karşı mücadele eden ılımlı muhaliflerin eğit-donat yöntemiyle desteklenmesi kararına Rusya’dan cevap geldi. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamada, uluslararası terörle mücadele alanında Moskova tarafından Irak ve Suriye hükümetlerine yapılan yardımların silah tedariki de dahil olmak üzere devam edeceğini kaydetti.

Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan, “Bilindiği üzere uluslararası terörizmle ve aşırılık yanlısı dinci yapılarla mücadele alanında Irak, Suriye ve bölgede bulunan diğer ülkelerin hükümetlerine büyük çaplı askeri teçhizat ve silah desteği de dahil olmak üzere istikrarlı bir şekilde yardım sağlamaktayız. Söz konusu hükümetlere bağlı ordu birliklerinin muharebe yeteneğini ciddi bir şekilde arttıran yardımlarımız devam edecektir” şeklinde konuştu.

Lavrov, Moskova’nın tüm terör tehditlerine karşı verilen mücadeleye iştirak eden devletler arasında kurulması planlanan uyumlu konsolidasyon süreci fikrine de destek verdiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Lavrov: Liberal-kapitalist gelişim modelinin tüm ülkelere empoze edilmesinin mümkün olmadığı anlaşılmıştır

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın resmi dış politikası üzerine bugün Moskova’da düzenlenen bilimsel etkinlikte yaptığı konuşmada, Dünya’nın liberal-kapitalist gelişim modelinin tüm ülkelere empoze edilmesinin mümkün olmadığının anlaşıldığı bir değişim çağını yaşamakta olduğunu belirtti.

Liberal-kapitalist gelişim modelinin küresel zaferini ve tüm ülkelerin bu modele ihtiyaç duyduğunu öngören yaklaşıma şüphe ile bakılmasını sağlayan mevcut finansal krizin söz konusu değişimin bir nevi katalizörü görevini üstlendiğini ifade eden Lavrov, çağdaş uluslararası ilişkiler sistematiğinin artık rekabet zemininde şekillendiğini ve bu rekabetin de sadece ekonomik ve finansal alanlarda değil, aynı zamanda milli değerler ve gelişim modelleri alanlarında da yaşandığını kaydederek sözlerini tamamladı.

Lavrov: Terminoloji konusunu tarihçilere bırakalım

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova ile Washington arasındaki mevcut ilişkilerin yeni bir soğuk savaş olarak nitelendirmesinin doğru bir yaklaşım olmayacağını belirtti.

Sivil Üniversite Projesi kapsamında düzenlenen Rusya Federasyonu Devlet Adamları Açık Konferansları isimli etkinliğe katılan Lavrov, burada yaptığı konuşmada, “Şu anki ilişkiler elbette yeni bir soğuk savaş olarak nitelendirilemez. Zaten söz konusu ilişkilerin şu an için belirli bir terimle ifade edilmesi de çok doğru olmayacaktır. Bence bu konuyu tarihçilere bırakmak gerekir. Yani, mutlaka birileri ders kitapları için bu dönemi parlak ve içi dolu bir terimle karakterize edecektir kanaatindeyim” dedi.

NATO, KGAÖ ile işbirliği yapmayı reddediyor

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO’nun ideolojik sebeplerden ötürü Afganistan’daki istikrarın yeniden sağlanması alanında Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ile işbirliği yapmaktan kaçındığını kaydetti.

“NATO üyesi partnerlerimiz, son derece doğal bir ittifak süreci olmasına rağmen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ile işbirliği yapılmasını öngören teklifimizi 10 yıldır reddetmektedir” şeklinde konuşan Lavrov, NATO’nun Afganistan’daki güvenlik güçlerinin belkemiği olduğunu; Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün ise bu ülkenin sınırlarına yakın bölgelerde düzenli olarak anti-terör ve uyuşturucu operasyonları düzenlediğini de sözlerine ekledi.

20.10.2014