İSTANBUL'DA IŞİD'CİLERDEN 'İÇ SAVAŞ' TOPLANTISI

IŞİD terör örgütüne desteğini açıklayan İBDA-C tarafından yayımlanan Adımlar Dergisi, Kurban Bayramı sırasında İstanbul bürosunda düzenlediği sohbette yaklaşan "iç savaşı" ve "Müslümanların hazırlıklarını" tartıştı. Ateş sıçrayacak. Saha eğitimi alan 10 binler Türkiye topraklarına girecek. İşler farklı mecralara gidecek" değerlendirmesinde bulunuldu.

Celal ÇETİN

IŞİD yanlıları İstanbul'un göbeğinde Suriye ve Irak'taki savaşı Türkiye'ye taşıma planlarını tartıştı. Kurban Bayramı'nın son günü olan olan 7 Ekim'de İBDA-C'ye ait Adımlar Dergisi'nin İstanbul'daki bürosunda düzenlenen toplantının görüntüleri, derginin internet sitesinde yayımlandı. Görüntülerde, IŞİD'e açık destek ifade edilirken, islamcı ve milliyetçi örgütlerin Kobane eylemlerine nasıl yanıt vereceği konuşuldu.

Şartlar bizi savaşa zorluyor, hazırlık yapılmalı

Derginin genel yayın yönetmeni Ali Osman Zor, "Şartlar bizi savaşa zorluyor. Savaş şartları yaklaşıyor, daha sık bir araya gelmemiz gerek. Gıda stokundan, telefuz etmediğimiz ama hepimizin bildiği hazırlıklara kadar hepsini yapmak zorundayız" ifadelerini kullanırken, "Suriye ve Irak'ta müslümanlar hazırlıksız yakalandı. Biz hazırlık yapmalıyız" dedi.

IŞİD'li Türk komutan: Arkadaşımın selamını getirdim

Toplantıda bir diğer isim "IŞİD'de bir arkadaşımız var, komuta düzeyinde. Malatya'dan gitti. Dün aradı, selamları var" diyerek IŞİD'le ilişkilerini açıkça ifade ederken, söz konusu Türk IŞİD komutanının telefonda söylediklerini "Türkiye'nin meselenin içinde olduğunu biliyorlar. Buranın da yakın zaman içinde büyük karışıklıklar içine gireceğini biliyorlar" sözleriyle aktardı. 

'10 binlerce IŞİD'li Türkiye'ye gelecek'

Aynı kişi Türkiye'den giden ve IŞİD saflarında savaşanlarla ilgili "Türkiye'deki hareketsizlikten dolayı mecburen orada yapmaları gerekenleri yapıyorlar" derken, "Ateş sıçrayacak. Saha eğitimi alanlar Türkiye'ye gelecek. 10 binlerle ifade edilen rakamlar. İşler farklı mecralara gidecek" sözleriyle cihadı Türkiye'ye taşıma planlarını açıkça dile getirdi.

Hüda-Par'lı: IŞİD'e karşı sevgi var

Toplantıya katılan bir Hüda-Par üyesi, partisinin IŞİD'le ilgili tavrını "Medyaya yansımasa da IŞİD'e karşı sevgi ve muhabbet var" şeklinde özetledi. Aynı isim, "Yetkililerden eleştiri geliyor ama herkes IŞİD'i destekliyor" dedi.

Bizim 10 yılda yapamadığımızı IŞİD 15 günde yaptı

"Milliyetçi müslüman" olarak tanıtılan ve BBP'li olduğu tahmin edilebilecek bir diğer kişi "Bizim 10 yılda yapamadığımızı IŞİD 15 günde yaptı" derken, MHP'nin İstanbul yöneticileriyle de sık sık görüştüklerini ve onların da IŞİD konusunda benzer bir noktaya gelmekte olduklarını söyledi. Bahçeli'nin ülkücüleri pasifize ettiği eleştirisinin dillendirildiği toplantıda, ülkücüler için "Giderek radikalleşiyorlar. Yarın öbür gün biz kenarda bekleyelim demeyeceklerdir, sahaya ineceklerdir" dendi.

İslam devleti militanlarını Türkiye'ye izne gönderiyor

Türkiye'den giden IŞİD militanlarının, askerlik izni gibi sık sık Türkiye'ye gelip dinlendiği konuşulan toplantıda, "İslam Devleti askerlerine izin veriyor, Türkiye'ye gönderiyor" dendi.

Erdoğan'ın sözleri güldürdü: Takiyye yapıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "IŞİD'le PKK aynı" sözleri gülme ve "Takiyye yapıyor" sözleriyle yanıtlandı.

Ülkücü: Gezi'de pasif kaldık artık aktif olalım

Toplantıya katılan bir MHP'li, Gezi'de pasif kaldıklarından dert yanarken, artık daha aktif olmalarını ve sokağa çıkıp insanlara saldırmaları gerektiğini açıkça anlattı.

Toplantıda ayrıca Arap ve Türk müslümanların "işbirlikçi Kürtçülüğe" karşı birleşmesi gerektiği konuşulurken, "islam temelli gerçek bir kurtuluş savaşı"nın yakın olduğuna işaret edildi.

Kobane eylemlerine dönük islamcı ve milliyetçi grupların saldırılarının nasıl planlandığına dair de birçok veri sunan toplantıyla ilgili bugün tekrar açıklama yapan Adımlar Dergisi, görüntüleri haber yapanları "bölücülükle" suçladı.

20.10.2014