TEZKEREDE NEDEN “YABANCI ASKER” MADDESİ VAR?

Ortadoğu tam anlamıyla ateş çemberine döndü ve Türkiye tam ortasında yer alıyor. Irak ve Suriye istikrarsızlığın tüm sonuçlarını yaşarken diğer yandan IŞİD örgütünün tehdidi altında. Tablo böyle iken Meclis tezkereyi kabul etti. Tezkerede öyle bir madde var ki, kafaları karıştırıyor. “Yabancı askerlerin kabul edilmesi” maddesi.

Celal ÇETİN

AKP’nin Meclis’ten çıkardığı Irak ve Suriye tezkeresinde “ülkenin IŞİD gibi terör örgütleri tarafından olası bir saldırıya ağraması ihtimalini” gerekçe olarak gösteriyor. Tezkerede yurtdışına asker gönderme yetkisinin yanısıra “yabancı askerlerin Türkiye’ye kabul edilmesi” maddesi de yer alıyor.

İşte bu müdde kafaları karıştırıyor.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu tam anlamıyla ateş çemberine döndü. Irak ve Suriye istikrarsızlığın tüm sonuçlarını yaşarken diğer yandan IŞİD örgütünün tehdidi altında.

Şimdi düşünelim. Türkiye bu atmosfer içinde farklı tehditlerle karşı karşıya gelebilir, geliyor da. Ancak direk askeri bir tehdit durumu sözkonusu değil.

Devlet düzeyinde Türkiye’ye tehdit oluşturabilecek bir ülke yok. Irak’ta bir devlet otoritesinden söz etmek mümkün değil. Bağdat’taki sözde merkezi hükümetin kendisine bile hayrı yok. Kuzey Irak Kürt yönetimi ilan edilmemiş bağımsız devlet gibi hareket ediyor. AKP hükümeti ile siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlü. Yani oradan bir tehdit gelmez. Irak hükümeti ise bırakın tehdit oluşturmayı, IŞİD’le bile baş edemiyor.

Suriye devleti derseniz, ABD’nin desteklediği isyanla başetmeye çalışıyor. Esad yönetimi ülkesini teröristlerden temizleme derdine düşmüş durumda. Kaldı ki Suriye-Türkiye sınır bölgesine hakim değil. Yani Suriye devletinin Türkiye için tehdit oluşturma imkanı yok. Ayrıca Esad akıllı bir devlet adamı. Türkiye ile çatışmaya girmenin kendisine fayda sağlamayacağını çok iyi biliyor.

TÜRK ORDUSU BÖLGENİN EN GÜÇLÜ ORDUSU

Bunların yanısıra Türk Ordusu bölgenin en güçlü ordusu olarak kabul ediliyor. Yani Suriye’nin Türkiye’ye karşı bir saldırı planladığını düşünelim. Türk Ordusu, Suriye ordusunu 3’e katlar 2 ile çarpar. Üç gün içinde Suriye Ordusu’nu darmadağın eder.

Devletlerden tehdit gelmeyeceğine göre geriye IŞİD terör örgütü kalıyor. IŞİD’in Türkiye’yi direk hedef almadığını herkes biliyor. IŞİD’in görevi ve misyonu farklı. Bölgedeki petrol yataklarının ve Kuzey Irak Kürt yönetiminin güvenliğini sağlamakla görevli olduğunu biliyoruz. Diyelim ki şeytana uydular, Türkiye’ye saldırdılar. Türk Ordusu’nun IŞİD’i yok etmesi en fazla 24 saati bulur.

Yeni Türkiye’nin “yabancı askerlere” ihtiyacı yok.

O zaman bu madde niye kondu?

Geriye tek bir seçenek kalıyor.

Türkiye’nin Güneydoğusu’nda bir Kürt devleti kurulursa buna Türk askeri dahil Türkiye’nin büyük çoğunluğu karşı çıkacak. Kürt devletini korumak amacıyla NATO çerçevesinde emperyalizmin askerlerine ihtiyaç olabilir.

Suriye’de PYD neredeyse bitirildi. Türkiye’de PKK’nın etkisi kırılıyor. Ama bölgede “Büyük kürdistan” planları başarıyla uygulanıyor. Kuzey Irak Kürt Yönetimi liderliğinde Türkiye ve Suriye topraklarındaki bölgelerin dahil edilmesi ile Kürt Devleti kurulursa ne olacak? NATO Suriye’ye direk giremez. Karşısında Rusya ve İran var. Onun için Kürt bölgesinin kontrolünü sağlama görevi IŞİD’e verildi.  Türkiye’de de NATO güvenliği sağlarsa bu iş tamam.

Yabancı askerler Türkiye’nin güvenliği için değil, Büyük Kürdistan’ın (Büyük İsrail) güvenliği için kabul edilecek…

09.10.2014