KOBANİ BOŞALTILIYOR

Türkiye sınırındaki Kobani kasabasında IŞİD saldırıları 20. güne girerken, çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. PYD, IŞİD teröristleriyle gerçekleştirmeye hazırlandığı sokak savaşları için sivillerin bölgeyi boşaltmasını istedi.

Celal ÇETİN

Terör örgütü IŞİD ile savaşa hazırlanan PYD’nin, ülkenin kuzeyindeki Kobani (Ayn el-Arab) kentini askeri bölgeilan etti. PYD militanları IŞİD'le gerçekleştirmeye hazırlandığı sokak savaşları için sivillerin bölgeyi boşaltmasını istedi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, kenti ele geçirmeye çalışan IŞİD militanlarıyla PYD arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken sabah saatlerinden itibaren bölgeye yaklaşık 30 top mermisi düştü. IŞİD militanlarının, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun kentteki bazı hedeflere yönelik saldırısı nedeniyle kent merkezini ele geçirme amacına ulaşamadığı belirtildi.

BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, IŞİD’in kente girdiği iddialarını reddetti. YPG ile IŞİD arasında 1 kilometre mesafe olduğunu söyleyen Müslim, ''Kobani'nin özellikle doğu ve güney tarafında yoğun şekilde top atışı var” dedi. Müslim, YPG'nin ''büyük bir kent savaşı hazırlığında olduğunu'' söyledi.

Müslim, aralarında sivillerin de bulunduğu birçok kişinin yaralandığını, yaralananların Suruç'taki bir hastaneye kaldırıldığını belirtti. Müslim, Kobani halkı tarafından boşaltılan 300'den fazla köyün IŞİD'in elinde olduğunu ve örgütün köydeki mülklere el koyduğunu açıkladı.

STRATEJİK TEPE IŞİD'İN ELİNDE

IŞİD, Kobani’nin merkezine 7 kilometre mesafede bulunan Tel El Münteze Tepesi'ni (Park Tepesi) ve buradaki YPG savunma noktasını ele geçirmesinin ardından çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor.

Kobani'ye bağlı Kazıkan, Kikan ve Mızırdav köylerine ilerleyen IŞİD, bölgeye tank ve havan topu atışı gerçekleştiriyor. İlçe merkezindeki Kaniya Kürda ve Miktel mahallelerine de düştüğü gözlenen top atışları sonrasında bölgeden dumanlar yükseldi.

BAYRAM İÇİN ATEŞKES ÇAĞRISI

Günlerdir süren çatışmaların arife günü de devam ettiği Kobani'de, Kurban Bayramı için taraflara Suriye'deki kanaat önderleri ve aşiret reislerinin ateşkes çağrısı yaptığı iddia edildi. Ancak daha önce “Bayrama kadar Kobani’yi ele geçirme” iddiasında bulunan IŞİD’in olası bir ateşkes çağrısına karşılık vermediği de öne sürüldü.

ÖNLEMLER ARTIRILDI

Öte yandan yaşanan yoğun bombardıman sonrası Türkiye sınırında güvenlik güçleri sınırı aşabilecek mermilere karşı önlem aldı ve sivilleri sınır hattından uzaklaştırdı. Kobani'nin karşısındaki Mürşitpınar Mahallesi'ne giriş ve çıkışları kapatan güvenlik güçleri, bölgeye yakın noktalarda zırhlı araçlarla önlem alırken, sivilleri iç kesimlere gitmeleri konusunda sık sık uyarıyor.

DAVUTOĞLU: KOBANİ’NİN DÜŞMESİNİ İSTEMİYORUZ

Katıldığı bir televizyon kanalında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kobani'nin düşmesini istemiyoruz. Kobani'nin düşmemesi için ne gerekiyorsa yaparız" dedi. Davutoğlu, Kobani'den gelenlere Türkiye neden silah vermiyor sorusunun sorulduğunu söyleyerek "Biz nasıl verelim, bu ancak koalisyon içinde olur" diye konuştu.

Davutoğlu, Kobani'den kaçıp Türkiye'ye gelenlerin sayısının ise 186 bine ulaştığını söyledi. Kobani'nin düşmesi halinde bunun çözüm sürecine bağlanmaması gerektiğini belirten Davutoğlu, “Kobani’nin düşmesi çözüm sürecine mal edilmek istenirse bu büyük hata olur. Bunun vebali de kararı alanlar üzerine olur. Ama bizim yanımızda durulursa Türkiye Suriye'deki Kürtlerin de hamisidir" dedi.

Davutoğlu, Kobani'nin düşmesi durumunda "Türkiye'nin hiçbir dahli, hiçbir vebali yoktur'' diyerek bu durumdan PYD'nin sorumlu olacağını söyledi.

“KOBANİ DÜŞERSE, ÇÖZÜM SÜRECİ BİTER”

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye ile sınır hattında bulunan Kobani'de PKK'ya yakınlığı ile bilinen Halk Savunma Birlikleri YPG kuvvetleri uzun bir süredir IŞİD ile savaşıyor.

Türkiye ile müzakere süreci yürüten PKK'nin Kandil'deki isimlerinden son günlerde sert açıklamalar gelmiş, çözüm sürecinin Kobani'de olup bitene bağlı olduğu söylenmişti. Kürt yetkililer Türkiye'yi IŞİD militanlarına yardım ve destek sağlamakla suçluyor.

HDP milletvekilleri aracılığı ile bir açıklama yayımlayan PKK lideri Abdullah Öcalan da Kobani düşerse çözüm sürecinin de biteceği mesajını iletti.

03.10.2014