KIRCHNER: ABD BENİ ÖLDÜREBİLİR

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, ABD hükümetinin, hükümetini devirme, hatta kendisine suikast düzenleme planının arkasında olabileceğini öne sürdü.

Kirchner, televizyonda yayınlanan konuşmasında, "Eğer bana bir şey olursa Ortadoğu'ya gitmeyin, Kuzey'e bakın" diyerek Arjantinli bankacıların ve iş adamlarının, "yabancı güçlerin yardımıyla" hükümetini devirmeyi ve kendisini öldürmeyi planladığını savundu.

Daha önce de Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus ile dostluğu nedeniyle IŞİD'den ölüm tehditleri aldığını dile getiren Cristina Fernandez de Kirchner, son komplonun arkasında ABD'nin olduğu iddiasında bulundu.

BM'DE DE ABD'YE YÜKLENMİŞTİ

Arjantin Devlet Başkanı Kirchner'in 25 Eylül'de yaptığı BM'de yaptığı konuşma gündemden düşmüyor.

 

Fernandez, ABD Başkanı Barack Obama'nın da katıldığı Birleşmiş Milletler Toplantısı'nda Washington'un terör ile ilgili politikasını sert sözlerle eleştirirken, Barack Obama'nın Fernandez'i düşünceli bir şekilde dinlediği dikkat çekmişti.

Kirchner'ın ABD'yi rahatsız eden konuşması şu şekildeydi:

"Geçen yıl toplandığımızda Esad rejimini terörist olarak değerlendirip ona karşı olanları devrimci görüp desteklediniz; şimdi ise dün "devrimci" dedikleriniz Radikal islamcılara karşı savaş açmış durumdasınız. IŞİD ve El Kaide'nin elindeki silahların izini kim sürebilir? Büyük güçler çok kolay dost ve düşman kavramını değiştiriyor. Teröristler dost oluyor, dostlar ise terörist. Hizbullah'ı terörist örgütler listesine koymuştunuz ama sonradan Lübnan'da geniş bir tabanı olan saygın bir yapı olduğu anlaşıldı. 1994'te Buenos Aires'te İsrail Elçiliği'ne yapılan bombalı saldırıda İran parmağı aradınız ancak öyle olmadığı kesinleşti. 11 Eylül sonrası El Kaide terörü gerekçesiyle Afganistan ve Irak'a savaş açtınız; o ülkeler şimdi dünyanın en ağır durumunu yaşıyor. Arap Baharı'nı Tunus, Libya ve Mısır'da başlatarak radikal islamcıları kendi elinizle orada iktidara getirdiniz. Bölge haklarının özgürlüklerini gasp ettiniz. Bu gün burada IŞİD'e karşı bir BM kararı çıkarmak üzere toplandık oysa IŞİD'in bazı BM Güvenlik Konseyi ülkelerinin gözetiminde dostları tarafından kurulup beslendiğini herkes görüyor."

03.10.2014