ABD: TÜRKİYE KRİTİK ORTAK OLABİLİR

Washington yönetimi, bir kez daha güvenli bölge seçeneği ve Suriye topraklarında kara harekatının planları dahilinde olmadığını açıkladı. Türkiye için “terörle mücadelede önemli bir ortak” nitelemesinde bulunan ABD yönetimi, güvenli bölgenin kolay oluşturulamayacağı görüşünde.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Asistanı ve Beyaz Saray Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Körfez Bölgesi Koordinatörü Philip Gordon, IŞİD'e karşı mücadelede sadece askeri değil, ideolojik boyut, yabancı savaşçılar, IŞİD'in petrol satışlarının engellenmesi gibi konularda da ortaklara ihtiyaçlara olduğunu belirterek, "Türkiye, tüm bu konularda da kritik bir ortak olabilir ve diğerleriyle olduğu gibi onlarla (Türklerle) da yakından çalışacağız" dedi. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen Ortadoğu konulu konferansta konuşan Gordon, soru üzerine Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede kritik derecede önemli bir rol oynayacağını kaydederek, şu anda zaten Türkiye'nin 100 binlerce Suriyeli mülteciyi ağırladığına ve en başından beri Suriye konusuna yakın ilgi gösterdiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin kilit bir NATO ortağı ve ABD'nin yıllardır birlikte çalıştığı bir ülke olduğuna değinen Gordon, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başkan Yardımcısı Biden, New York'ta kendisiyle (Cumhurbaşkanı Erdoğan) ile görüştü. Bu sorunlarda 'ortak çıkarlara sahip olduğumuzu' söylemek yerinde olur. Dolayısıyla Türkiye'yi yakın bir ortak olarak bulacağımızı düşünüyorum. Yabancı savaşçılar konusunda, aradaki sınır ve yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden geçiş riskini gözönünde bulundurduğunuzda elbette Türkiye'ye ihtiyacımız var. Yani bu, işbirliğimizin kritik bir parçası. Petrol satışları, IŞİD'in petrol satma imkanından mahrum edilmesi alanında da öyle. Herkes koalisyonun askeri parçasına ilgi göstermek istiyor, bu anlaşılabilir çünkü çok önemli ancak daha önce de vurguladığım gibi, ideolojik boyut olsun, yabancı savaşçılar, petrol satışları olsun tüm bu diğer boyutlarda da ortaklara ihtiyacımız var. Türkiye, tüm bu konularda da kritik bir ortak olabilir ve diğerleriyle olduğu gibi onlarla da yakından çalışacağız."

ABD'NİN IŞİD POZİSYONU HENÜZ DEĞİŞMEDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında Suriye ve Irak'a yapılan hava operasyonuna dair bilgilendirmede bulunurken Türkiye ile ilgili sorulara da cevap verdi. Psaki, Türkiye'nin gündeme getirdiği sınırın Suriye tarafında kurulacak bir güvenli bölge seçeneği ile ilgili, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in açıklamalarını hatırlatarak " General Dempsey bu konuda cuma günü konuştu. 'Konu şu an için planlarımızın bir parçası değil' dedi. Açıklamasından bu yana herhangi bir şey değişmedi" diye konuştu.

Psaki güvenli bölge ile ilgili ayrıca, "Türkiye ve farklı ülkelerin bu konudan bahsettiğini söyleyebiliriz. Karar verildiğinde uygulaması kolay olmayan bir şey. Ama eğer uygulamaya karar verirsek eminim ki bu konuda daha fazla şey söyleyebiliriz" dedi. Psaki, uçuşa yasak bölge veya güvenli bölge için ABD Dışişleri Bakanlığı'na bir plan sunuldu mu sorusuna karşılık olarak, "Bu konuda ABD Savunma Bakanı ile görüşmenizi öneririm. General Dempsey cuma günü konuştu, daha fazla söyleyebileceğimiz bir şey yok" cevabını verdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türk yetkililerle yaptığı görüşmelere vurgu yapan Psaki şu ifadeleri kullandı: "Türkiye rehine durumundan dolayı çok hassas bir noktada idi ve o konuda Dışişleri Bakanı Kerry de konuştu. Burada önemli bir nokta var ki, Türkiye NATO görüşmelerinde önemli gayretler gösterdi, Suudi Arabistan’a gelerek sürecin her safhasına katıldılar. Ne şans ki rehineler geri geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu oldukça güçlü biçimde rol oynamak istediklerine dair ilgilerini açıkladı. Bildiğiniz gibi, parlamentolarında müzakereleri var. O konuda daha ileri gitmek istemem. Bunlar Dışişleri Bakanı ve Başkan Yardımcısı'nın geçtiğimiz haftalar içinde yaptığı görüşmelerle uygun gelişmeler."

“ANKARA MESELENİN DIŞINDA KALMAK İSTEMİYOR”

Psaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi yorumlarına bakıldığında meselenin dışında kalmak istemediklerini anladıklarını söyledi. Bakanlık Sözcüsü, "Sanıyorum kendisinin konuşmaları meseleye daha fazla angajman olmak istedikleri konusundaki arzusunu açıkça ortaya koyuyor"dedi. Psaki, Türk rehinelerin serbest kalmasını sağlayan Ankara'dan Amerikan rehineler konusunda herhangi bir yardım istenip istenmediğiyle ilgili soruya ise, "Bu konuda söyleyecek bir şeyim yok" diye cevap verdi.

Yabancı savaşçılar konusu ile ilgili Psaki, "Sınırdan gelen yabancı savaşçılar ile büyük bir endişe kaynağı ve bu konu daha önce görüşüldü. Şunu eklemeliyim ki bu konuda yapılması gereken daha çok şey var. Türkiye yaklaşık 6 bin kişiyi tehdit olduğunu öne sürerek sınırdışı ettiğini açıkladı. Daha fazlası yapılabilir ve bu konuda görüşmelerimiz sürüyor" dedi.

“KARA GÜCÜ PLANLARIMIZ ARASINDA YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kara operasyonunun müttefikler arasında tartışıldığına dair açıklamalarıyle ilgili bilgisi sorulan Psaki, "Bu konuyu Türk yetkililere sormanızı tavsiye ederim. Kendileri bu konudaki niyetleri ile ilgili bir açıklama yaptılar. Başkan Obama'nın defalarca belirttiği gibi, Suriye'ye muharip kara gücü koymak gibi bir planımız veya niyetimiz yok. Şu anda odaklandığımız şey, bölgedeki müttefiklerimizle birlikte çalışarak farklı ülkelerin nasıl bir katkı yapabileceğine dair karar vermek" ifadelerini kullandı.

Suriye rejimi ile herhangi bir askeri koordinasyon içinde olunmadığının altını çizen Psaki, "Bildiğiniz gibi geçen afta Suriye BM daimi temsilcisini niyetlerimiz konusunda bilgilendirdik. Ancak bu konudaki yaklaşımımızı değiştirmek gibi bir niyetimiz yok" dedi.

01.10.2014