ABD SURİYE SALDIRISI İÇİN BAHANE BULDU: HORASAN GRUBU

ABD istihbarat yetkilileri El Kaide terör örgütüne bağlı “Horasan Grubu” adlı grubun IŞİD örgütünden daha yakın bir tehdit olduğunu belirttiler. Suriye için ABD öngörüsünün, Afganistan ve Irak müdahalelerini akla getirdi. Her iki operasyonun gerekçeleri süreç içinde tartışılır hale geldi.

Celal ÇETİN

AP’nin haberine göre ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper Suriye’de savaşan ve El Kaide’nin Yemen koluna bağlı olduğu belirtilen Horasan Grubu’nun ABD uçaklarını hedef almayı planladığını ve bu grubun ABD’ye karşı potansiyel bir tehdit olduğunu belirtti.

AP’ye konuşan Amerikan yetkilileri çoğunlukla Afganistan ve Pakistan’da savaşmış militanlardan oluşan ve Batı ülkelerindeki radikalleri saflarına katarak Avrupa ve ABD’de saldırı planladığı bilinen grubun IŞİD’den daha yakın bir tehdit olduğunu belirttiler.

ABD basınında "Horasan Grubu"na dair çok sayıda haber yayımlanmaya başladı. CBS, Boston Globe gibi bilindik gazeteler, Yemenli El Kaide üyesi ve "tanınmış bombacı" olarak bilinen İbrahim el-Asiri'yi sayfalarına taşıyarak, ABD istihbaratının "bombacı"nın peşinde olduğunu yazdılar.

İddiaya göre Britanya istihbaratı da, "ölü pile" sahip dizüstü bilgisayar ve telefonları havaalanlarından geçirmemeye başladılar. Ancak ABD istihbaratı, Horasan Grubu'nun ayrıntıları ve saldırı ihtimalinin gerçekliği konusunda ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı. Şimdilik bilinen tek şey, Pakistanlı bir El Kaide grubunun Suriye'ye geçiş yaptığı iddiası.

ABD’nin gerekçeleri inandırıcılıktan uzak

Afganistan işgali için El kaide tehdidini kullanan ABD, Irak işgali için de “kimyasal silahlar” gerekçesini kullanmıştı. El Kaide terör örgütünün CIA kontrolünde olduğu, 11 Eylül saldırılarının ABD derin devleti tarafından El Kaide örgütüne havale edildiği iddiaları devam ediyor. Irak gerekçesinin ise gerçek dışı olduğu, işgalden sonra tüm aramalara karşı kimyasal silah bulunamaması ve usulararası gözlemcilerin “silah olmadığına dair” raporları ile ortaya çıkmıştı.

ABD, her iki ülkede uzun yıllar süren operasyonlarından istediği sonuçları elde edemedi ve çekilmek zorunda kaldı. Ancak arkasında kaos, ölüm, gözyaşı, etnik-dini çatışmalar bıraktı.  

19.09.2014