PKK ABD'NİN MÜTTEFİKİ OLUYOR

Suriyeli Kürtlerin IŞİD ile mücadelede daha büyük bir rol alarak Batı bloğunun “müttefiki” olma çabasını, ABD uçaklarının Suriye IŞİD mevzillerine hava baskınlarına hazırlanırken karşılaştığı “zor seçenekler”i kolaylaştırabileceği yorumları yapılıyor. YPG yapılanmasının Türkiye’nin “itirazları” nedeniyle Batı bloğunun gerçek bir ortağı olamayacağı görüşlerine karşın “Ankara, kozlarını önemli ölçüde kaybetmiş olabilir” savları dile getiriliyor.

Financial Times gazetesi, Batı’nın IŞİD ile mücadelesinde Suriyeli Kürtlerin “daha büyük” bir rol oynamak istediklerini başlığına çıkardığı haberine,  “Suriye’nin Kürtleri, Türkiye ve Batı tarafından terörist olarak ilan edilen bir gruba bağlı oldukları suçlamalarına rağmen İslam Devletine karşı bir koalisyon oluşturmaya çalışan ABD’nin kritik bir müttefiki haline gelmek istiyor” sözleriyle giriyor.

Suriyeli Kürtlerin Batı ile temas kurduklarını söylediklerini ve bu temasların Batı nezdinde kendilerine daha da “meşruiyet” kazandıracağını umduklarını kaydeden gazeteye göre Kürtlerin bu çabalarını, “Suriye’ye potansiyel hava baskınlarına hazırlanan ABD kuvvetlerinin karşılaştığı zor seçenekler kolaylaştırabilir.”

Suriyeli Kürtlerin Batı ile temasları

İngiliz gazetesi, Suriyeli Kürt savaşçıların Peşmerge güçleri ve Suriyeli Arap isyancılarla işbirliği çabalarına dikkat çektikten sonra Kürt komutanlarının aracılar yoluyla Batılı ülkelerle temaslar yaptıklarını bildirdiklerini de belirtiyor, “Bu dolaylı ittifaklar, yabancı ülkeler için ideal olabilir. Sınırlı silah ve para kaynaklarına rağmen YPG,  IŞİD ile savaşan en başarılı grup oldu” diyor.

Suriyeli Kürtlerin Esad rejimine karşı olduklarını iddia etseler de IŞİD ile mücadelede rejim ile koordinasyon yaptığı haberleri bulunduğuna dikkat çeken FT, “Bu arka plandaki  kanalların” Suriyeli Kürtlerin çekiciliğini artırabileceğini düşünüyor.

FT, haberinde YPG’nin siyasi kanadı PYD lideri Salih Müslim’in bir süre önce Londra’da İngiltere Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkiliyeriyle görüştüğünü söylediğine işaret ettikten sonra bu açıklamanın doğrulanması durumunda grup için “önemli bir adım” oluşturacağını da söylüyor.

Müslim’in “Yerinde henüz herhangi bir işbirliğini görmedik ama yakında olmasını bekleniyoruz” sözlerinin yansıtıldığı haberde şöyle devam ediliyor:

“Eleştirenler ise, YPG’nin, yasa dışı PKK’ya karşı onyıllarca süren bir savaş yürüten ve PKK’nın kardeş örgütünü silahlandırmayı reddeden Türkiye’nin itirazları nedeniyle hiçbir zaman gerçek bir ortak olamayacağını söylüyorlar. Hukuken ABD, kara listede olan PKK nedeniyle doğrudan YPG ile çalışamaz. Ancak Ankara, kozlarını büyük ölçüde kaybetmiş olabilir.  IŞİD’e katılmak üzere Türkiye ‘den Suriye’ye giren yabancı savaşçıların akımını durduramadığı için yaygın biçimde eleştirildi.”

Bunun ardından analistlerin görüşlerine de yer veren FT, Türkiye için sarfedilen “Koşul empoze etme durumunda değil”, “Batılı ortaklarınız silah vermelerini istemiyorsanız eğer … bir alternatif sunmalısınız ve Türkiye bunu yapmadı” gibi eleştirileri de yansıtıyor.  

18.09.2014