ABD, HANGİ SİLAHLARLA NERELERİ VURACAK?

ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI), Washington’un Suriye’ye olası bir saldırı durumunda seyir füzelerini, ayrıca hayalet ve stratejik bombardıman uçaklarını devreye alabileceğini, Rusya’nınsa seyir füzeleriyle yanıt verebileceğini yazdı. Stratfor ABD’nin olası hedeflerini belirledi.

Celal ÇETİN

Derginin yayınladığı haberde, ABD’nin Suriye’deki hedefleri, o ülkede bulunan Rus S-300B4 ve S-400 sistemlerini aşabileceği tahmin edilen Tomahawk ve AGM-86 seyir füzeleriyle vurabileceği ifade edildi. Yazıda ayrıca Pentagon emrinde B-2 Spirit hayalet bombardıman uçaklarının ve F-22 Raptor hayalet avcı uçaklarının bulunduğu, fakat Rus hava savunma sistemlerinin bu uçakları tespit edebildiği kaydedildi.

'RUSYA, AVRUPA ÜSLERİNİ VURABİLİR

Rusya’nın ABD’nin olası bir saldırısına Washington’un ve müttefiklerinin Ortadoğu ve Avrupa’da bulunan üslerini vurarak yanıt verebileceğini belirten NI, Rus ordusunun bunun için Tu-95 ve Tu-160 stratejik bombardıman uçaklarının donatıldığı X-101 füzelerini ve denizden fırlatılan Kalibr seyir füzelerini kullanabileceğini ifade etti.

Bu arada ABD Donanmasının ‘USS Harry Truman’ uçak gemisini ve beraberindeki 7 savaş gemisini Virginia eyaletindeki Norfolk limanından Akdeniz'e sevk ettiği haberi geldi. Daha önceyse ABD’nin Suriye’ye doğru yol aldığı bildirilen ‘USS Donald Cook’ ve ‘USS Porter’ savaş gemilerinde onlarca Tomahawk füzesi bulunduğu biliniyor.

ABD HANGİ ÜSLERİ VURABİLİR?

ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratfor ise, ABD ve müttefiklerinin Suriye'de vurabilecekleri olası üslerin belirtildiği bir makale yayınladı.

“Gölge CIA” olarak bilinen Stratfor'un uzmanları, ABD Donanması'nın Nisan 2017'de Suriye'deki Şayrat üssünü vurduğu operasyona kıyasla daha kapsamlı bir operasyonun kendilerini beklediğini kaydetti.

Uzmanlara göre yeni operasyonda Suriye'nin kimyasal programıyla ilişkilendirilen yerler ile Şam çevresindeki Dumayr, Marj Ruhayyil ve Mezze hava üsleri hedef alınacak.

"ABD, Suriye hükümetini dizginlemeyi değil, hükümetin kimyasal saldırı düzenleme imkanlarını zayıflatmak istiyor" diye devam eden uzmanlar, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan, Katar veya Birleşik Arap Emirlikleri'nin operasyona destek vereceğinin altını çizdi.

12.04.2018