RUSYA-ABD SAVAŞININ İLK 10 GÜNÜ KRİTİK

Military.com, olası Rusya-ABD savaşınını analizini hazırladı. Analize göre ABD kara güçleri savaşın ilk haftasında hava desteği alamayacak. Bu nedenle füze ve topçu sistemlerinin menzilinin artırılması gerekiyor. ABD ile Birlikte Rusya’ya karşı cephe alan İngiltere de yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni yayımladı.

Celal ÇETİN

Rand Corporation analiz merkezinin araştırmasına dayandırılan haberde hipotetik savaşın ilk 7-10 gününde Rus askerlerin sayı ve karadaki savaşın tüm yönlerinde ciddi üstünlüğe sahip olacağı uyarısı yapıldı.

Rand Corporation analisti John Gordon, “Rus hava savunma sisteminin gücü ve menzili yüzünden havadan her türlü destek ciddi şekilde engellenecek ve kara kuvvetleri bunun sonuçlarını üzerinde hissedecek” dedi.

Rusya’nın ayrıca sayı ve topçu sistemlerinin menzilinde üstünlüğe sahip olduğunu belirten Gordon, “Ruslar bu konuya çok ciddi yaklaşıyor. Topçu kuvvetleri, çarlık döneminde bile Rus ordusunun güçlü yanıydı” tespitinde bulundu.

Rus hava savunma sistemlerinin ve sabit kanatlı uçakların yakın hava desteği sağlayacak kadar etkili olduğunun altını çizen Gordon, “Rus hava savunmasının gücü, menzili ve öldürücü olmasından dolayı, ABD’nin her türlü hava desteğini daha zor hale getirecek ve kara kuvvetleri Rus baskısının etkileri hissedecek” şeklinde konuştu.

Bu bağlamda ABD ordu yönetimi, füze ve topçu sistemlerini geliştirme tedbiri aldığı ifade edilen haberde, M-109 Paladin kendinden kundaklı obüsler üzerinde çalışmaların yapıldığı aktarıldı.

Haberde, ABD Ordusu Pasifik Kuvvetleri Komutanı General Robert Brown’un, “Geliştirdiğimiz tüm sistemlerin menzilini arttırmalı ve bu alanda rakip karşısında üstünlük elde etmeliyiz” sözlerine de yer verildi.

İNGİLTERE’NİN YENİ ULUSAL GÜVENLİK STRATEJİSİ

Öte yandan İngiltere “Füzyon Doktrini” olarak adlandırdığı yeni ulusal güvenlik stratejisini yayımladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, raporun ön sözünde, geride kalan yıl içinde İngiltere'de meydana gelen terör saldırılarını ve Salisbury'de çifte ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesi olayını hatırlatarak, "Bütün bu olaylar, ulusal güvenliğimizin sadece polise ve güvenlik güçlerine bağlı olmadığını, aynı zamanda karşılaştığımız tehditlere karşı bütün yeteneklerimizi en etkin şekilde ve koordineli olarak seferber etmemize de bağlı olduğunu gösterdi" ifadesini kullandı.

May, bu amaca yönelik olarak ulusal güvenlik yaklaşımının gözden geçirildiğini belirtti.

Yeni yaklaşımın detaylarına değinen Başbakan May, "Yeni Füzyon Doktrini'ne dayalı olarak ekonomik kaldıraçlardan, son teknoloji ürünü askeri kaynaklarımıza ve dünya sahnesindeki diplomatik ve kültürel etkimize kadar bütün yeteneklerimizi ulusal güvenliğimizin savunmasında kullanacağız. Bütün hükümet unsurlarımız ve kuruluşlarımızın burada bir rolü var" açıklamasını yaptı.

HER YETENEK KULLANILACAK

İngiltere'nin çıkarları ve değerlerini koruma gayreti sürdükçe, bunların altını oymak isteyenlerin de faaliyetlerine ve saldırılarına devam edeceğini savunan May, "Bu kişilerin hiç şüphesi olmasın ki elimizin altındaki her yeteneği onları mağlup etmek için kullanacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Raporda yer verilen Füzyon Doktrini'ne göre, İngiltere Ulusal Güvenlik Kurulunca belirlenecek savunma önceliklerinin her biri için bir sorumlu atanacak. Öncelik alanlarının sorumluları, kendi alanlarındaki stratejilerin hayata geçirilmesi ve sonuçlarının rapor edilmesinden yükümlü olacak.

Yeni yaklaşımla İngiltere ilk kez ekonomik hedef ve yetenekleri ulusal güvenlik siyaseti ile resmi düzeyde ilişkilendirmiş oldu.

Raporda İngiltere'nin, terör eylemi planlarının henüz erken aşamalarındayken engellenmesine yönelik yeni bir terörle mücadele stratejisi yayımlayacağı bilgisine de yer verildi.

Füzyon Doktrini'nin örgütlü suçlarla mücadeleyi de kapsayacağı belirtilen raporda, bu amaca yönelik olarak yeni bir istihbarat çerçevesi oluşturulacağı, toplum kesimleriyle iş birliğine gidileceği ve özel sektörle çalışacak bir Ulusal Ekonomik Suç Merkezi teşkil edileceği kaydedildi.

SİBER GÜVENLİĞE 1.9 MİLYAR STERLIN

Rapora göre İngiltere, milli güvenlik yaklaşımının bütünleşik bir unsuru olarak iletişimi de ön plana çıkaracak. Bu amaçla kurulacak Milli Güvenlik İletişim Ekibi öncelikle düşmanların yanlış bilgi yayma faaliyetleriyle mücadele edecek.

Ülke, Milli Siber Güvenlik Stratejisi kapsamında da 1,9 milyar sterlinlik bir kaynağı bu türden tehditlerle mücadeleye ayıracak.

Yeni milli güvenlik yaklaşımının tanımlandığı raporda, İngiltere'nin bu çerçevede dünya çapındaki diplomatik temsilciliklerinin de güçlendirileceğine dikkat çekildi.

28.03.2018