WSJ: ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞI ÇIKABİLİR

Wall Street Journal Gazetesi, ABD ile Çin arasında ticaret alanında bir “savaş” çıkabileceğini iddia etti. Olası ticaret savaşının “Titanların Savaşı”na benzetildiği makalede, böyle bir durumun küresel ticaret yapısını alt üst edebileceği iddia edildi. Öte yandan Gallup Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankete göre ABD dünya liderliği konumunu kaybediyor.

Celal ÇETİN

Wall Street Journal gazetesinde yazan Andrew Browne, ABD ile Çin arasında bir ticaret savaşı çıkabileceğini belirtti. Beyaz Saray’ın Çin’in ihracatlarına karşı özel tarife ve sınırlamalardan oluşacak ‘silahlarını’ hazırladığını belirten Browne “Çin’in ABD ile ticaret fazlasında 2017’de kırdığı rekor da (275.81 milyar dolar) bu karşıtlığı daha da hızlandırabilir” ifadelerini kullandı.

İki taraf arasındaki çıkabilecek ticari karşıtlığı ‘Titanların savaşı’ olarak niteleyen Browne, şunları da belirtti: “Böyle bir şey kesin olmasa da, gerçekleşmesi halinde 1980’li yıllarda Japon yapımı televizyon ve arabalarına karşı çıkan savaşa benzeyebilir. Ancak bu kez güçler daha dengeli. Zira ABD, daha önce hiç ekonomideki büyüklüğü, endüstriyel becerileri ve küresel hırsları bakımından Çin gibi bir rakip ile karşı karşıya gelmemişti. Japonya ABD’nin müttefikiydi, Çin ise giderek daha fazla rakip hale geliyor. Bu da kısasa kısas bir gerginliği doğurabilir. Özellikle ABD’deki siyasi ve iş çevrelerinde Pekin’e yönelik desteğin artmasından sonra.”

KÜRESEL PİYASA HAZIRLIKSIZ

Küresel piyasaların çıkabilecek bu tür bir ‘savaşa’ tamamen hazırlıksız olduğunu vurgulayan Browne, “Kuzey Kore’nin nükleer tehdidinin yanı sıra, Çin ile ABD arasındaki bir ticaret savaşı 2018 yılında ekonomiyi alt üst edebilecek en büyük şey. Böyle bir ticari savaştan iki rakip taraf dışında kalanlar da etkilenebilir. ABD müttefikleri ilk zarar görenler olur. Bu savaş daha da tırmanırsa tüm küresel ticaret yapısını alt üst edebilir” ifadelerini kullandı.

TRUMP’IN AMAÇLADIĞI BİR ŞEY OLABİLİR

Browne küresel ticaret yapısının alt üst olmasının ABD Başkanı Trump’ın istediği bir şey olabileceğini de ifade etti: “Bu, Trump’ın amaçladığı bir şey olabilir. Zira Çin’in 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne üye yapılıp rakip olmasına olanak sağlanmasını ABD’nin yaptığı en büyük hatalardan biri olarak görüyor.”

Çin’in ABD ile ticaret fazlası 2017 yılında 275.81 milyar dolara ulaştı. Rekor en son 2015 yılında 260.8 milyar dolarla kırılmıştı.

2030’DA ÇİN ABD’Yİ GEÇECEK

Ekonomi ve İşletme Araştırmalar Merkezi'nin son raporuna göre, önümüzdeki 15 yıla hızla kalkınan Çin ve Hindistan'ın ekonomik performansı damgasını vuracak.Share

Çin, 2032 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ni geride bırakıp, dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülke olacak.

Ekonomi ve İşletme Araştırmalar Merkezi'nin son raporuna göre, önümüzdeki 15 yıla hızla kalkınan Çin ve Hindistan'ın ekonomik performansı damgasını vuracak.

Hindistan'ın gelecek yıl dolar bazında İngiltere ve Fransa'yı yakalayıp, dünyanın 5. büyük ekonomisine sahip ülke olması bekleniyor. Gelecek 15 yılda, dünyanın ekonomik açıdan en güçlü 10 ülkesinin önemli bir kısmını, Asya ülkelerinin oluşturacağı tahmin ediliyor.

ABD DÜNYA LİDERLİĞİNİ KAYBEDİYOR

Kamuoyu araştırma şirketi Gallup’a göre, Donald Trump başkan seçildikten bu yana dünyada ABD’nin liderliğine duyulan takdir azaldı.

Gallup’un son anketine göre, 134 ülkede ABD’nin liderliğine duyulan beğeninin ortalaması yüzde 30’da kaldı. Bu oran, Trump’tan önceki başkanlar Barack Obama ve George W. Bush’un döneminin de altında.

Obama’nın başkanlığının son yılında bu oran yüzde 48 iken, Bush’un döneminde de yüzde 34 ile düşük bir seviyedeydi.

ABD’nin liderliğini onaylamayanların ortalama oranı ise 15 puan artarak, yeni bir rekorla yüzde 43’e ulaştı.

Ortalaması alınan 134 ülkenin 65’inde onay oranları keskin bir düşüş gösterdi. Bu ülkelerin çoğunun ABD’nin müttefiki olduğu da dikkat çekti.

Kanada, Norveç, Belçika ve Portekiz’de 2016’da ABD’nin liderliği büyük oranda desteklenirken, son ankette ortalama 40 puan düşüş yaşandı.

ABD’nin liderliğinin onayın yüzde 10’dan fazla arttığı ülke sayısı ise sadece dört oldu. Bu ülkeler 17 puanlık artışla Liberya, 15 puanlık artışa Makedonya, 14 puanlık artışla İsrail ve 11 puanlık artışla Beyaz Rusya olarak sıralandı.

Ankete göre İsraillilerin yüzde 67’si ABD’nin liderliğini destekliyor. Bu oran Bush yönetimi dönemindeki destekle aynı. Gallup’un araştırması, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanıdığı tarihten önce yapıldı; ancak Trump başkanlık kampanyası boyunca zaten bu vaatte bulunuyordu.

ABD’nin saygınlığını en fazla yitirdiği ülkeler ise Amerika kıtasından. Kıta ülkelerinin neredeyse tamamında bu oran yüzde 24’e düştü. Bu oran, Obama’nın görevdeki son yılındaki onay oranının neredeyse yarısı.

ABD’nin Avrupa karnesi de çok iyi değil. Onay oranı yüzde 25’te kaldı. Asya’da da oran yüzde 30’e düştü.

ABD’nin liderliğine en çok destek ise yüzde 51 ile Afrika kıtasından. Ancak bu oran, geçen yıllara eski başkanların dönemlerine göre de düşmüş durumda. Trump’ın geçen hafta Afrika ülkeleriyle ilgili kullandığı küfürlü ifade nedeniyle daha da düşebilir.

Anket ayrıca ABD’nin rakip olarak gördüğü Çin ve Rusya’yla aynı orana gerilediğini de ortaya koydu.

Gallup bu oranların, ABD’nin uluslararası nüfuzunu da etkilemiş olabileceğini açıkladı. Zira ankete göre Almanya yüzde 41 onay oranıyla en büyük küresel güç olan ABD’yi yerinden etti.

19.01.2018