ABD’NİN 10 MADDELİK KÜRT PLANI

30 bin YPG militanından oluşacak bir ordu kurmaya çalışan ABD’nin planı netleşiyor. Şark-ül Ewset Gazetesi’ne göre ABD, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG-YPG/PKK) kontrolü altında bulunan bölge için 10 maddelik plan hazırladı. Plan, Suriye’de özerk Kürt yapılanmasının altyapısını hazırlıyor. Öte yandan ABD’nin “kara ordusu” PYD/PKK’nın karşısına Rusya tarafından Türkiye’nin çıkarılması istenmeyen görüntüye yol açıyor.

Celal ÇETİN

ABD ve (Kuzey Suriye) Rojava arasında yeniden inşa ve yapılanma konusunda mutabık kalınan 10 Maddelik Plan:

1-SDG-Suriye Demokratik Güçleri’ne (YPG/PKK) siyasi, ekonomik, diplomatik skeri desteğin artırılması.

2-SDG’nin hakkim olduğu bölgeyi düşman güçlerden gelecek saldırılara karşı kendini savunması ve düzenli bir ordunun kurulması için askeri eğitim verilmesi, şehirlerde asayişin sağlanması için polis güçlerinin eğitilmesi.

3-Kurtarılan bölgelerde kendini yönetme ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi.

4-Yıkılan bölgenin yeniden inşası ve insani yardımların yapılması için koalisyon güçlerinin teşvik edilmesi, yardım ve kalkınma için bütçe oluşturulması.

5-SDG’nin kontrolü altında bulunan petrol, doğalgaz, su ve diğer kaynaklardan yararlanılması ve halka hizmet götürülmesi için kalkınma programı hazırlanması.

6-Hükümet kurum ve kuruluşları, yargı sisteminin kurulması için yardımcı olunması, bu kurum ve kuruluşlarda çalışanların eğitilmesi.

7-Bölgede hava savunması sisteminin kurulup güçlendirilmesi. Rakka ve Tağba bölgesinin SDG kontrolü altında bulunan diğer bölgelerle birleştirilmesi. ABD askeri üslerinin 5 alanda konuşlandırılması, 5 askeri üste 1000 civarında askeri uzmanın görevlendirilmesi.

8-Bölgede diplomatik bürolarının kurulması, ABD diplopmatlarının bölgeye gelmesi, Cenevre’de BM gözlemciliğinde yapılacak görüşmelere SDG katılması için diplomatik çabaların yoğunlaştırılması.

9-Bölgede yapılacak seçim sürecine destek verilmesi.

10-Şam ile SDG arasında yapılacak müzakerelere yardımcı olunması

MENBİÇ’TEN Mİ KORKULUYOR?

Bölge kaynaklarına göre PYD ve ABD’nin asıl korkusu, Türkiye’nin Rusya’nın desteği ile İdbil ve Afrin’le başlayacak operasyonlar zincinin Menbiç’e kadar uzanması. Böyle bir durumda Fırat Kalkanı operasyonu ile PYD bölgesi ile Afrin bağlantısını kesen Türkiye İdlib, Afrin ve Menbiç üzerinden geniş bir alanda hakimiyet kuracak.

Türkiye’nin bu harekatı, PYD yapılanmasının Akdeniz’e ulaşma planlarını bozmasının yanısıra istenen Kürt özerk bölgesini de parçalamış olacak.

TÜRKİYE-PYD EŞİTLENMESİ

Öte yandan PYD/PKK terör örgütü ile mücadele etmek üzere bölgede inisiyatif almaya çalışan Türkiye’nin, istemeden PYD ile eşit düzeye düşürüldüğü ve vekaletler savaşının tarafı haline getirildiği iddia ediliyor.

Bilindiği gibi PYD/PKK, bölgede ABD ve İsrail’in “kara gücü” olarak kabul ediliyor. PYD bir yandan Esad rejimine karşı savaşırken diğer yandan Suriye’nin toprak bütünlüğünü parçalıyor. ABD’nin PYD/PKK’yı kullanarak yürüttüğü planlar, Rusya ve İran’ın menfaatlerine aykırılık taşıyor. Moskova, 30 binlik Kürt ordusu planının Rusya’nın çıkarlarına zarar vereceğini açıkladı.

ABD’nin “yerel kara ordusuna” karşı Rusya’nın da “bölgesel kara ordusuna” ihtiyacı var. Bu ihtiyacını İran’la karşılayamaz. İran, Suriye içsavaşının ilk gününden itibaren Irak’ta ve Suriye’de gayriresmi ama fiili olarak sahada mücadele ediyor. Türkiye sınırındaki Kürt ordusu, kısa vadede direk İran’a tehdit oluşturmuyor. Bu nedenle PYD’nin karşısına İran’ın çıkarılması mümkün değil.

Geriye Türkiye kalıyor. PYD/PKK tehdidinin birincil muhatabı olan, siyasi irade tarafından “terörist örgüt” olarak ilan edilen Türkiye’nin, kendisine yönelen tehlikeyi bertaraf etmek için fiili müdahaleden başkası kalmamış gibi görünüyor.

Görünen tabloya göre ABD ve Rusya’nın bölgedeki nihayi hesaplaşması, Türkiye-PYD/PKK üzerinden yaşanacak. Görünen tabloda Türkiye “Rusya’nın kara ordusu” gibi görünmesine karşın, gelinen noktada bu görüntüye itiraz etme şansımız yok.

15.01.2018