ABD YİNE İYİ POLİS-KÖTÜ POLİS OYUNU OYNUYOR

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General Herbert Raymond McMaster, Türkiye ve Katar’ı “radikal ideolojilerin yeni sponsorları” ilan etti. McMaster AKP’yi “Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşmasına da katkıda bulunan bir problem” olarak tanımladı. Buna karşılık Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi, Türkiye ile stratejik ortaklık amacına bağlı olduklarını tekrarladı.

Celal ÇETİN

Siyasal İslam’ın medeniyet için bir tehlike olduğunu dile getiren McMaster, radikalizmin güçlenmemesi için özgürlükçü muhaliflere destek olmak gerektiğini dile getirdi. Konuyla ilgili olarak AKP’yi gösteren McMaster, “Gücü tek başına konsolide ediyor. Bu üzücü” dedi.

İngiliz mevkidaşı Mark Sidwell ile birlikte, Washington’da Policy Exchange’in düzenlediği bir programa katılan McMaster, ABD çıkarlarına yönelik olarak üç küresel tehdit bulunduğunu ve bunların ikisinin Orta Doğu’da olduğunu söyledi.

Küresel tehditler arasında, “revizyonist güçler” Çin ve Rusya’ ile “terörü destekleyen, toplu katliama yönelik silahların peşinden giden” İran ve Kuzey Kore’yi sayan McMaster, üçüncü tehdidin de cihatı radikal gruplar olduğunu söyledi.

McMaster, “Aşırıcı ideolojilerin medreseler, camiler ve sözde yardım kuruluşları üzerinden nasıl güçlendirildiğine fazla dikkat göstermedik. Sorun da elbette böyle başladı. 1970’lerde temelde Suudi Arabistan tarafından fonlandı ve sonra da en azından epey bir zaman başta Katar tarafından fonlanan örgütlere dönüştü. Şimdi de Batı Afrika’dan Güneydoğu Asya’ya kadar uzanan bölgelerde Türkiye’nin büyük dahiliyetini görüyoruz. Balkanlar şu anda ciddi bir endişe kaynağı” dedi.

İSLAMCI GRUPLAR TÜRKİYE VE AKP’Yİ MODEL ALIYOR

Konuşmasında McMaster, “Türkiye’nin iktidara gelmek isteyen İslamcı gruplar için model oluşturduğunu” iddia etti ve ana model olarak da Mısır’daki ‘Mursi modelini’ gösterdi.

McMaster, “Diğer bir model ise İslamcı grupların çok şey öğrendiği Türkiye ve AKP modeli. Gücü tek elde pekiştirmek için sivil toplum, eğitim sektörü, polis, yargı ve orduyu kullanan; görmeyi tercih etmediğimiz bir model bu. Bunun Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşmasına üzücü biçimde etki ettiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Radikal İslamcı ideoloji açık bir şekilde tüm medeni insanlara yönelik büyük bir tehdit” diyen McMaster, Suudi Arabistan’ın yıllar önce bazı terör örgutlerini desteklediğine dile getirdi.

Suudi Arabistan’ın geçmişte terörizmi desteklediğini dile getiren McMaster, “Günümüzde ana destekçiler Katar ve Türkiye’dir. Şu anda çoğunlukla destek Katar ve Türkiye’den geliyor” dedi.

Siyasal İslam ve Müslüman Kardeşler konusundaki fikirleri sorulduğunda kendisini, siyasal İslam tehdidinden kurtulmak gerektiğini savunan İngiliz eski diplomat Sir John Jenkins’in ‘büyük bir hayranı’ olarak nitelendiren McMaster, tüm Müslüman Kardeşler dallarının aynı olmadığını da ifade etti.

ÖZGÜRLÜKÇÜ MUHALİFLERE DESTEK

McMaster, Mısır’ın 2013 yılında devrilen eski lideri Muhammed Mursi’ye referansla, başka bir ‘Mursi modeli’nden kaçınmak için bireysel özgürlüklere saygı duyan muhalif grupları desteklemek gerektiğini söyledi.

McMaster, bir diğer model olarak ise AKP’yi örnek gösterdi ve “Sivil toplum üzerinden etkin hale gelerek gücü tek bir partinin elinde konsolide ediyorlar, üzücü bir şekilde bu, Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşmasına da katkıda bulunan bir problem” diye konuştu.

TÜRKİYE İLE STRATEJİK ORTAKLIĞA BAĞLIYIZ

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi, General Herbert Raymond McMaster'ın Türkiye hakkındaki görüşleri üzerine yazılı açıklama yaptı.

"ABD, bölgeye istikrar getirmek ve her türlü terörü yenmek için Türkiye ile stratejik ortaklık amacına bağlıdır” denilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Türkiye'nin sınır güvenliğini artırma, topraklarından yabancı savaşçı geçişini durdurma ve Suriye'nin kilit bölgelerinden IŞİD'i temizlemek için sahada savaşma anlamındaki çabalarını takdir ediyoruz. Bölgedeki herkes için terörizmin finansmanı ve şiddet içeren aşırılıkçılığı destekleyen ideolojilere dikkat çekmek için daha yapılacak çok iş var. ABD, bu konuda Türkiye ile işbirliğini derinleştirme fırsatlarını kollayacaktır."

14.12.2017