ABD, DÜNYADAKİ ASKER SAYISINI GİZLİYOR

Beyaz Saray Pazartesi günü Kongre’ye yarı yıl denetimi için gönderdiği bir raporda Irak, Afganistan ve Suriye’deki ABD askerlerinin sayısını dahil etmedi. Eski raporda yer alan pek çok ülke ve ABD asker sayısı yeni raporda yer almadı.

Kongre daha önce Haziran’da hazırladığı raporda savaş bölgelerinde kaç Amerikan askeri olduğu yer almıştı. Fakat Yahoo News’e konuşan bir hükümet yetkilisi bazı savaş bölgelerinde aşırıcı gruplar ve düşmanlara karşı stratejik avantaj sağlamak amacıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın bu rakamları gizlemek istediğini söyledi.

Yönetimin Kongre’ye gizli bir şekilde detaylı askeri birlik sayılarını verip vermediği ise henüz bilinmiyor.

Ağustos sonunda ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamada Afganistan’da yaklaşık 11 bin ABD askeri olduğu ve Trump’ın yeni stratejisi doğrultusunda üç bin ila dört bin asker daha ekleneceği aktarılmıştı. Yine Aralık başlarında Pentagon basın mensuplarına beş bin 200 ABD askerinin Irak’ta ve 2 bin ABD askerinin Suriye’de görev yapmakta olduğunu açıklamıştı.

Suriye’de daha önceki raporda 500 ABD askeri olduğu belirtildiği için bu ülkeye gönderilen ABD asker sayısının ciddi oranda arttığı aktarılıyor. Kongre’ye daha önce gönderilen raporda Afganistan’da 8 bin 448, Irak’ta 5 bin 262 ve Suriye’de 503 ABD askeri olduğu belirtilmişti. Yeni raporda bu rakamlar yer almıyor ve dahil edilmemelerinin nedeni de belirtilmiyor.

NERELERDE ABD ASKERİ VAR?

Önceki mektupla yeni rapor arasındaki bir diğer farklılık Yemen’deki asker sayısı. Yönetim şu anda Yemen'de El-Kaide ve IŞİD'e karşı mücadeleye destek sağlamak amacıyla "az sayıda ABD askeri personel" bulunduğunu açıkladı.

Haziran 2017 mektubunda, Ürdün'de bulunan 2 bin 850 ABD’li askeri personel sayısı 2 bin 300’e düşmüş durumda.

Önceki mektupta yer almayan Lübnan’da bugün hükümetin terörle mücadele yeteneklerini korumak için yaklaşık 100 ABD askeri bulunuyor.

Afrika coğrafyasında, önceki mektupta 645 olarak verilen Nejerya’daki ABD asker sayısı, yeni mektupta 800’e çıktı. Kamerun’daki 300 kişilik birlik yeni reporda da varlığını korurken, yine önceki mektupta Uganda, Güney Sudan Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi Orta Afrika ülkelerinde görev yapan 410 ABD askeri yeni raporda yer almadı.

Daha önceki raporda yer almayan Filipinler'de ise yeni rapora "Filipin Ordusu’na terörle mücadele operasyonlarında destek verme gerekçesiyle" belirsiz sayıda ABD kuvvetinin yer aldığı belirtildi.

Yeni rapora göre, Mısır'da altı ay öncesinde 700 civarındaki ABD askeri personeli sayısı 400 civarına düştü.

12.12.2017