OLASI BİR SAVAŞTA İLK HEDEF UYDULAR OLACAK

ABD Stratejik Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Hyten, Rusya ve Çin’de uydulara karşı kullanılabilecek silahların geliştirildiğini ileri sürdü. ABD, uydularını kaybetme ihtimaline karşı “uydusuz savaş” eğitimi verirken Hindistan ve İran’ın da uydusavar silahlara sahip olabileceği belirtiliyor.

Celal ÇETİN

CNN International kanalının haberine göre ABD'li general, Rusya ve Çin'in ‘uzayda çalışmak için karadan yönetilen elektronik harp ve lazer silahlarını' geliştirip denediğini ve bunu herhangi bir şekilde gizlemeden yaptığını savundu.

Hyten'e göre Moskova ve Pekin, ABD'nin 1991 Körfez Savaşı da dâhil olmak üzere, çeşitli askeri operasyonlarda uyduları başarılı bir şekilde kullandığını gördü ve Washington'u ileride bunu yapma imkânından mahrum bırakmak istiyor.

Dünya genelinde fırlatılan uydularla ilgili verilerin Amerikan uyduları tarafından tespit edildiğini, uyduların korunmasınınsa zor olduğunu belirten Orgeneral Hyten, ülkelerin uydulara karşı silah geliştirerek ‘ABD'ye meydan okumak ve dünyadaki güçlerin dengesini değiştirmek' istediklerini, ABD'nin buna izin veremeyeceğini ifade etti.

Buna benzer açıklamaları yılbaşında da yapan Hyten, bu tür silahların kullanılmasının Dünya yörüngesinde uzay gemilerinin hareketini engelleyecek büyük miktarda atıkların birikmesine neden olacağını ileri sürmüştü.

ABD, UYDUSUZ SAVAŞ EĞİTİMİ VERİYOR

ABD’li Tümgeneral Nina Armagno, 2016 yılında yaptığı bir açıklamada; Rusya ve Çin’in, 2025’e doğru ABD’nin her türlü uydusunu tehdit edecek güce ulaşacağını belirterek Washington’ın buna hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti.

ABD’li yetkililer daha önce belli uydulara yönelik tehditler konusunda uyarılarda bulunuyordu. Armagno, sadece alçak yörüngedeki keşif ve telekomünikasyon uydularının değil tüm ABD uydu grubunun tehlikede olduğu uyarısında bulunuyor. Alçak yörüngedeki uyduları imha deneylerine bir süredir devam eden ABD ve Çin, çalışmalarını yüksek sabit yörüngelerdeki uydulara yönlendirdi.

Uydulara yönelik tehditle ilgili olarak askeri eğitim programında bazı değişiklikler yapmaya başlayan ABD Kara Kuvvetleri, askerlere uyduların devreden çıkması durumunda eski yöntemlere göre hareket etme eğitimi vermeye başladı.

SIRADA HİNDİSTAN VAR

uzmanlar, gelecekte Çin ve Rusya’nın yanında Hindistan ve İran gibi bazı diğer ülkelerin de uydusavar silaha sahip olabileceğini kaydediyor.

Çin, kıtalararası balistik füzeler temelinde daha basit ve ucuz uzay roketlerini ve savaş füzeleri gibi seyyar rampalardan fırlatılabilen orta menzil balistik füzeleri geliştiriyor. Çin ordusu muhtemelen, savaş çıkması durumunda, düşmanın vurduğu uyduları yenileriyle değiştirmeyi planlıyor.

Daha önce Rusya da “Topol” modifiyeli uzay roketleri sayesinde uzaya uydu fırlatmıştı. Geçmişte Rusya, denizaltı balistik füzeler sayesinde yörüngeye uydu fırlatmaları gerçekleştirmişti.

Yüksek maliyetli uydusavar silahların sayısı oldukça kısıtlı. Daha güçlü uzay sanayisine ve hızla araçlarını yörüngeye fırlatma yeteneğine sahip ülkeler gelecekteki çatışmada üstünlüğe sahip olacak.

03.12.2017