KÖPEKLER Mİ, KEDİLER Mİ DAHA AKILLI?

ABD’nin Tennessee eyaletindeki Vanderbilt Üniversitesi’nde bir grup bilimci tarafından yürütülen araştırma, köpek beyninin düşünme ve planlamadan sorumlu olan kabuk kısmında kedilere göre iki kat daha fazla nöron bulunduğunu ortaya koydu. Bir başka araştırmada “anılarla ilgili belleğin” kedilerde de bulunduğunu ortaya çıktı.

Bilim dünyasından haberleriyle bilinen web sitesi Science Alert'te yayınlanan habere göre araştırmacılar, aralarında ayı, rakun, firavun faresi, sırtlan, aslan ve gelincik te bulunduğu çeşitli hayvanların beyinlerini uzun süre boyunca karşılaştırarak, sonuçta köpeklerin beyin kabuğunda yaklaşık 530 milyon nöronun bulunduğunu, kedilerdeyse bu rakamın 250 milyonda kaldığını saptadı.

Bilimcilere göre özellikle beyin kabuğunda bulunan nöron sayısı, hayvanların eski deneyimlerine dayanarak bir takım sonuçlara varma kabiliyetinin üzerinde etkili oluyor. Bu arada, insanların beyin kabuğunda yaklaşık 16 milyar nöronun bulunduğu biliniyor.

Araştırma grubunun üyelerinden nörobiyoloji uzmanı Suzana Herculano-Houzel, elde edilen sonuçların köpeklerin daha zor görevleri çözme kabiliyetine sahip olduklarını gösterdiğini, aynı zamanda bunun kedilerin aptal oldukları anlamına gelmediğini, fakat bu hayvanlar üzerindeki araştırmaların daha zor yürütüldüğünü vurguladı.

Bilimcilerin ilgisini en çok, rakunların beyinlerinin küçük olmasına rağmen, beyin kabuğundaki nöron sayısının köpeklerdeki nöron sayısıyla eşit olması çekti.

KEDİLERİN ZEKASI

Kyoto Üniversitesinden araştırmacılar, hatırlama konusunda kedilerin de en az köpekler kadar iyi olduğunu ortaya koymak için kedilere hafıza testi uyguladı.Kedilerin bilinenin aksine köpekler kadar zeki olabileceğini ortaya koydu.

Deney kapsamında 49 evcil kedinin 15 dakika aradan sonra hangi kaptaki yemeği yediklerini hatırlama kabiliyetleri test edildi.Test sonucunda, kedilerin "nerede" ve "ne" sorularına cevap teşkil edecek bilgileri hatırladıkları görüldü.

Bilim insanları, bu test sonucunun, insanların sabah ne yedikleri ve işteki ilk günleri gibi kişisel bilgileri hatırlamada kullandıkları "anılarla ilgili belleğin" kedilerde de bulunduğunu ortaya çıkardığını ifade etti.

Kyoto Üniversitesi araştırmacılarından psikolog Saho Takagi, kedilerin geçmişteki tek bir olayı hatırlamak üzerine gösterdikleri bu performansın, insanların hafızalarına benzer özelliklere sahip olabileceklerini gösterdiğini belirtti.Bilim insanları, insanların köpeklerin kedilerden daha akıllı olduklarına dair genel inançlarının da kedilerin zekaları üzerine yapılacak başka deneylerle tamamen yıkılabileceğine işaret etti.

Uzmanlar, kedilerin 15 dakikadan daha uzun süre sonra da bilgileri hatırlayabileceğine inanıyor.Kedilerin insanların jest ve mimiklerine karşılık verme üzerine yapılacak zeka testlerinde de köpekler kadar başarılı olacaklarına inanan bilim insanları, kedilerin zekalarının anlaşılmasının insanlarla kedilerin ilişkilerine katkıda bulunacağının altını çiziyor.

30.11.2017