ABD, SURİYE’NİN KUZEYİNİ İŞGALE Mİ HAZIRLANIYOR?

IŞİD bitince askeri varlığına gerekçe kalmayacak ABD’nin, Suriye’deki varlığının ucu açık olmasını planladığı belirtildi. Washington Post, ABD yönetiminin, asker konuşlandırıp üsler kurduğu Suriye’nin kuzeyinde kalmayı ve Şam’dan ayrı, kendi kontrolünde yönetim kurdurmayı planladığını yazdı. ABD, Türkiye dahil 5 ülkedeki askeri varlığını artırdığı ortaya çıktı.

Celal ÇETİN

Suriye'de IŞİD yenilgiye uğrar, İslamcılar zemin kaybetmeye devam ederken Washington Post gazetesine göre Amerikan yönetimi, askerlerini konuşlandırıp üsler kurduğu kuzey bölgesinin Suriye hükümetinin eline geçmesinden korkuyor. ''ABD, IŞİD ortadan kalktıktan sonra, Suriye'deki varlığının ucu açık olmasına çalışıyor'' başlıklı haberde, ABD'nin, Suriye'deki varlığını, bugüne dek IŞİD'le savaşla gerekçelendirdiği, şimdi IŞİD'in sonuna gelinirken askeri varlığı devam ettirmeyi, Cenevre görüşmelerinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a ödün verdirmek için baskı aracı olarak sunduğu kaydedildi. Suriye hükümeti ile muhaliflerin katıldığı BM gözetimindeki Cenevre görüşmelerinin 8. turu, 28 Kasım'da başlayacak. 

İSTİKRAR ADINA İSTİKRARSIZLIK

Ancak asıl amacın, Amerikan güçlerinin çekilmesiyle Suriye'nin tamamının Esad'ın kontrolüne geçmesi ve bunun İran adına yeni kazanım oluşturmasını engellemek için Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin hakim olduğu bölgede ayrı bir yönetim kurmak olduğu belirtildi. Haberi kaleme alan Karen DeYoung ile Liz Sly, ABD'li yetkililerin şu sözlerini aktardı: ABD yönetimi, (YPG'nin omurgasını oluşturduğu) Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) eğitip desteklediği kuzey bölgesinde Amerikan askeri varlığını korumayı ve Esad hükümetinden ayrı, yeni bir yerel yönetim kurmayı planlıyor. Gazeteye konuşan ABD'li yetkililere göre, ucu açık Amerikan askeri varlığı, burada yaşayan toplulukların, yerel bir hükümetin şemsiyesi altında istikrara kavuşmasına yardımcı olacak.

ABD PLANLARINI SAKLAYAMIYOR

ABD Savunma Bakanı James Mattis, geçtiğimiz günlerde diplomatik çözüm için koşullar oluşuncaya dek Suriye'den çıkmayacaklarını söylemişti.

ABD Özel Operasyonlar Kuvveti'nin IŞİD'le savaşan görev gücünü yöneten Tümgeneral James Jarrard da, ekimde Bağdat'tan verdiği bir video brifingde, Suriye'de sahada 4 bin civarında Amerikan askeri olduğunu ağzından kaçırmış, yaptığı hatayı anlayıp Suriye'de sadece 503 ABD askeri olduğunu söylemişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway ise, bir soru üzerine sayım prosedürleri nedeniyle Kuvvetler Düzeyi İdaresi rakamları içinde bazı personelin sayılmadığını, bunların sözleşmeli personel, bakanlığın muharebe destek kurumlarına bağlı olarak geçici görevli personel ve diğer Amerikan kurumlarını ya da belli hassas görevleri destekleyen askeri personel olduğunu söylemişti. Ancak askeri gözlemciler, 4 bin rakamı ile 503 rakamı arasında büyük fark olduğunu ve idari, destek personelin muharip gücün 3-5 katı olamayacağını kaydediyor.

ABD’NİN BÖLGEDEKİ ASKERİ VARLIĞI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ortadoğu'da görevli askeri ve sivil personel sayısını açıkladı. Savunma Bakanlığı İnsan Gücü Veri Merkezi'nin hazırladığı rapora göre, Pentagon'un Ortadoğu ülkelerindeki asker ve sivil personel sayısı mayıs ayında 54 bin 517 iken, bu rakam eylül ayında 54 bin 180'e çıktı.

Raporda, personel sayısındaki en yüksek artışın Katar, Bahreyn, Suriye, Kuveyt ve Türkiye'de görüldüğü tespitine yer verildi.

RAPOR, 503 RAKAMINI YALANLIYOR

Pentagon'un sıklıkla 503 olarak açıkladığı Suriye'deki personel sayısının hazirana kadar 1251'e, eylülde de 1723'e çıktığına işaret edildi.

Irak'ta da personel sayısının haziran-eylül aralığında 8 bin 173'ten 9 bin 122'ye çıktığı belirtilen raporda, bir diğer dikkat çekici nokta Türkiye'deki personel sayısındaki artış oldu.

Türkiye'de personel sayısı geçen haziran ayına kadar 1350 ile 1405 arasında değişkenlik gösterirken, eylül ayında bu sayının 2 bin 265 olduğu bilgisi paylaşıldı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin İran'ı hedef alan dili giderek sertleşirken yıl içinde Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) personel sayısında da önemli artış gözlendi.

Raporda, Kuveyt'teki personel sayısının hazirandan eylüle 14 bin 790'dan 16 bin 592'e yükselmesi dikkati çekti.

Bir diğer önemli artış da Katar'da gözlendi. Katar'da Pentagon bünyesindeki personel sayısının 3 aylık süre zarfında 3 bin 164'ten 6 bin 671'e çıktığı belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) personel sayısı da 1531'den 4 bin 240'a yükselerek yaklaşık 3 katına çıktı.

Bahreyn'de haziran ayında 6 bin 541 olan personel sayısının eylülde 9 bin 335'e çıktığı görüldü.

SURİYE’DEKİ ABD ÜSLERİ

ABD’nin Kuzey Suriye’de 10 adet üs ve askeri nokta bulunuyor. Bunların ikisi hava üssü, geriye kalan sekizinin de ikmal, yakın destek ve operasyon üsleri olarak kullanılıyor. Son bir yılda bu üsler sahadaki konumlarına ve görevlerine göre artış göstermiş durumda. Hava üslerinin sayısı üçe çıkarken askeri noktaların sayısında ise iki kat artış gözleniyor.

1- Kuzey Suriye - Septe ABD Hava Üssü

2- Kuzey Suriye - Tell Bider Askeri Hava Üssü

3- Kuzey Suriye - ABD Kharab Hisaq Askeri Üssü

4- Kuzey Suriye - Ayn İssa ABD, Fransa ve PKK Ortak Askeri Üssü

5- Kuzey Suriye - Al Jafal - Rumelan ABD Hava Üssü

6- Kuzey Suriye - Usariye ABD Askeri Üssü

7- Kuzey Suriye - Münbiç, Ayn Dadat ABD özel kuvvetlerine ait operasyon noktası

8- Kuzey Suriye - Rakka, 3 ayrı ABD operasyon noktası

23.11.2017