İNTERNET EFENDİMİZ TAKİPTE

Sanal dünyanın sınırları sınırsızlığı zorlarken, kullanıcıların yakından izlendiğine dair kuşkular ve iddialar artıyor. Araştırmacılar, internet kullanıcılarının bilgisayarlarındaki her çevrimiçi hareketinin izlendiğine inanıyor. Sosyal medya devi Facebook, eleştirilerin odağında kalmaya devam ediyor.

Celal ÇETİN

İnternette kişisel verilerin gizliliğini korumak üzere çalışmalar yapan Princeton Üniversitesinin, İnternet Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Projesi kapsamında yürütülen çalışmada, 400'den fazla popüler internet sitesinin kullanıcıların sitede yaptıkları tıklamalar, fare hareketleri ve sayfaları kaydırma davranışlarına kadar çevrimiçi hareketlerini takip edebildiği öne sürüldü.

Daily Mail'in haberine göre çalışmada, aralarında büyük internet servis ve içerik sağlayıcılarının bulunduğu yüzlerce internet sitesinin, 'oturum kayıt' adı verilen gizli bir kod sayesinde kullanıcıların internetteki etkinliklerini kayda aldığı iddia edildi.

Çalışmaya göre siteler, gizli kod ile kullanıcının hangi sayfada ne kadar kaldığını, fareyi nerelerde gezdirdiğini, klavyesinde nereye bastığını kaydederek, 3'üncü parti sunuculara gönderiyor ve burada şifreli bir veri zinciri oluşturuyor.

Çalışma, en fazla ziyaretçiye sahip 50 bin internet sitesinden 482'sinin, oturum kayıt komutlarını kullandığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, söz konusu kodların, kredi kartı bilgilerinden sağlık problemlerine kadar çok sayıda kişisel veriye nüfuz etmek için kullanılabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

FACEBOOK KULLANICILARINI KORUMUYOR MU?

Sosyal medya devinin gizlilikten sorumlu eski yöneticisi, Facebook’un kullanıcı verilerinin kullanımı konusunda koruyucu bir politikası olmadığını ve reklamverenler için bu nedenle cazip hale geldiğini savundu. Daha önce ceza alan Facebook ise iddiaları reddetti.

Facebook’ta 2011-2012 arasında, gizlilikten sorumlu yönetici olarak çalışan Sandy Parakilas, sosyal medya devinin reklam verenler için data toplamayı gizlilikten daha çok önemsediğini savundu. CNBC’de yer alan habere göre Parakilas New York Times için kaleme aldığı yazıda ‘Online reklam satış iş modeli göz önüne alındığında, kullanıcıların datalarının toplanması ve kullanımı konusunda Facebook’un koruyucu politikaları olmadığını’ ifade etti. Parakilas “Reklamverenler için Facebook’u çekici kılan şey, kullanıcıları korumak ve mevzuata uygunluktan ziyade data toplanmasına öncelik vermesi” dedi.

Facebook hisselerinin 2012 yılındaki halka arzı öncesinde gizlilik sorunlarının düzeltilmesine öncülük ettiği sırada tanık olduklarını aktardığını belirten Parakilas, sosyal medya ağının CEO’su Mark Zuckerberg’in basın konusunda takıntılı olduğunu ve sadece negatif haberler ya da düzenlemeler söz konusu olduğunda kullanıcılarının verilerini koruyacağını savundu.

BU İŞ FACEBOOK’A BIRAKILMAMALI

“Mesaj açıktı; şirket sadece olumsuz haberleri durdurmak istedi. Toplanan verilerin nasıl kullanıldığını gerçekte önemsemedi” diyen Parakilas yasa koyucuların Facebook’un bu alanda kendi kendisini düzenlemesine izin vermemesi çağrısında bulundu.

Parakilas kişisel verilerin korunması için ABD yönetimine duruma el koyma çağrısı yapsa da, Washington bu alanda oldukça kötü bir sicile sahip. Eski CIA ajanı Edward Snowden’ın Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) programına ilişkin sızdırdığı bilgiler, yönetimin yasaları hiçe sayarak ABD vatandaşlarının iletişimlerinin gizlice takip ettiğini ortaya çıkarmıştı. Dönemin ABD Başkanı Barack Obama, ‘ihlaller’ olduğunu kabul etse de programı savunmuştu. NSA skandalı yalnızca ABD’lilerin değil Avrupalı liderler başta olmak üzere pek çok üst düzey yetkilinin de dinlendiğini ortaya çıkardı.

FACEBOOK: CEZANIN ARDINDAN GİZLİLİK PROGRAMINI HAYATA GEÇİRDİK

Facebook’un küresel operasyonlardan sorumlu müdür yardımcısı Justin Osofsky, CNBC’ye yaptığı açıklamada, beş yıldan daha uzun bir süre önceki politikalarının eleştirilmesinin adil olduğunu belirtti ancak sosyal medya ağının ‘geçmişte ya da şu an gizliliğe önem vermediğini söylemenin yanlış’ olduğunu savundu.

ABD Federal Ticaret Komisyonu, 2011 yılında Facebook’u ‘sitedeki bilgileri gizli tutulabileceğini bildirdikten sonra bu bilgilerin paylaşılmasına ve kamuya açık hale gelmesine izin vererek tüketicileri dolandırdığı’ gerekçesiyle ceza vermişti.

Osofsky bu cezanın ardından 2012 yılında Facebook’un yüzlerce kişilik bir ekip ile gizlilik programını hayata geçirdiğini belirterek “Bu ekip insanların verilerini korumak, özelliklerimizin nasıl çalıştığı konusunda bilgi vermek ve verilerinin nasıl kullanılacağını kontrol etmelerini sağlamak için yöneticiler ve mühendislerle birlikte çalışıyor” dedi.

DUDAK UÇUKLATAN REKLAM GELİRİ

Thomson Reuters'e göre Facebook reklam satışlarının 2017 sonunda yüzde 45 artarak 27,6 milyar dolara çıkması bekleniyor. Forbes'a göre bu büyüme şirketin hisselerinin yüzde 50’den fazla artarak Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg’i dünyanın beşinci zengin kişisi yaptı.

FACEBOOK, KULLANICILARI DİNLİYOR MU?

Öte yandan Facebook’un kullanıcıları dinlediğine yönelik kuşkular artıyor. Hesaplarındaki ‘şüpheli’ reklama dikkat çeken kullanıcılar, sitenin dinlediği konuşmalara göre reklamları yayınladığından kuşkulanıyor.

Mashable portalı, Facebook’a yönelik bu tür teorilerin düzenli olarak ortaya atıldığını kaydediyor. Şirket bu tür iddiaları yalanlıyor de çalışanlarının, mobil cihazdaki mikrofona erişim izni veren kullanıcıları dinlemiş olabileceğini reddetmiyor.

Facebook kullanıcılarından biri, “Telefonlarımızın bizi takip ettiğini düşünen benden başka birileri var mı? Örneğin, konuşmada söz ettiğim iki marka, şimdi Facebook hesabımdaki reklamda çıktı” diye yazdı.

Reddit sitesinde aktif olarak bir video tartışılıyor. Bu videoda, bir Facebook kullanıcısı, evde hiçbir zaman kedi beslemediğini ama Facebook uygulamasının yüklü olduğu telefonunun yanındayken kedi yemlerinden bahsetmesinden bir gün sonra sitenin ilgili reklamı sunmaya başladığını anlatıyor.

Bir diğer kullanıcı da, “Telefonumu İspanyolca yayın yapan radyonun yanına koyduktan sonra Facebook ve Instagram’da İspanyolca reklam çıkmaya başladı” diye anlattı.

Kullanıcılara göre, telefondaki ayarlarda mikrofona erişimi kapatmak sorunu çözmüyor. En sağlam yol telefondaki mikrofonu fiziksel olarak yok etmek. Bunu göze alamıyorsanız en iyi yöntem, kamera ve mikrofonu bantla kapatmak, tıpkı Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaptığı gibi.

22.11.2017