TRUMP’IN NÜKLEER SALDIRI YETKİSİ TARTIŞMAYA AÇILDI

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde düzenlenen oturumda, ABD Başkanı Donald Trump’ın “dengesiz ve değişken” olduğu iddia edilerek nükleer silah kullanma yetkisinin tartışılması gerektiği belirtildi. Böylece oturumda 40 yılın ardından ilk kez bir ABD Başkanı'nın “nükleer yetkileri” tartışıldı. ABD’li emekli general, olası bir nükleer saldırı emrine ABD ordusunun uymaması çağrısı yaptı.

Celal ÇETİN

ABD Kongresi'nde 40 yılın ardından ilk kez bir ABD Başkanı için 'nükleer yetki' tartışması yaşandı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde konuşan Connecticut Senatörü Demokrat Chris Murphy, "ABD Başkanı'nın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz. Onun karar verme süreci hayalperest ve ABD ulusal çıkarları dışında bir nükleer silah saldırı emri verebilir" diye konuştu.

Ayrıca Murphy, içinde bulundukları durumun istisnai doğasını kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

'DÜŞMANLARIMIZ BİZİ YAKINDAN İZLİYOR'

Komite üyelerinden Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio ise söz konusu oturumun dışarıda 'ABD'nin nükleer silah kullanma kapasitesinde bir noksanlık emaresi' olarak değerlendirilmemesi için bu konularda hassas olunması uyarısında bulundu. Rubio, "Düşmanlarımız bizi yakından izliyor" dedi.

Komite Başkanı Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker da Kongrede birçok temsilcinin Trump'ın öngörülemez davranışları yüzünden zaman zaman endişelendiğini ancak nükleer silah kullanma yetkisi konusunun oldukça hassas bir şekilde konuşulması gerektiğini dile getirdi.

Trump, eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantılarındaki konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u 'roket adam' olarak nitelendirmiş ve 'gerekirse bu ülkeyi tamamen ortadan kaldırmaktan çekinmeyecekleri' mesajını vermişti.

Corker ise geçen ay yaptığı bir açıklamada Trump'ın ABD'yi 3. Dünya Savaşı'na doğru sürüklediğini savunmuştu.

EMEKLİ GENERALDEN ABD ORDUSUNA “EMRE UYMAYIN” ÇAĞRISI

ABD Stratejik Komutanlığı (STRATCOM) eski Başkanı Robert Kehler, ABD askerlerinin, başkanın nükleer saldırı yönündeki ‘yasa dışı emrini’ yerine getirmeme hakkına sahip olduklarını belirtti.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin oturumunda konuşan Kehler, “Askerler yasal emirlere uymak zorunda, yasa dışı emirleri yerine getirme zorunda değiller” dedi.

General, bu tür durumların, STRATCOM Beyaz Saray’ın tehdidin doğasına uygun olmayan erken karar aldığını düşünürse mümkün olduğunu kaydetti.

Ancak ulusal güvenlik alanında başkanın yetkilerinin kısıtlanmasına karşı olduğunu söyleyen Kehler, bu adımın ülkenin savunma yeteneğine olumsuz etki yaratabileceğini dile getirdi.

16.11.2017