TRUMP-İSTİHBARAT SAVAŞI ARAPSAÇINA DÖNDÜ

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine dair iddiada bulunan ishitbarat örgütleri ile kavgası devam ediyor. Tarafların birbiri ile çelişen açıklamaları kavgayı karmaşık hale getiriyor. Trump bir yandan istihbarat örgütlerini suçlarken diğer yandan “inandığını” söylüyor. CIA eski Başkanı ise; hem iddia ediyor, hem bu iddialarını doğrulayamayacağını itiraf ediyor.

Celal ÇETİN

Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA, Federal Soruşturma Bürosu FBI, Ulusal Güvenlik Ajansı NSA, 2016 başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahale ettiği sonucuna varmıştı.

Amerika Başkanı Donald Trump Asya gezisi çerçevesinde kısa bir görüşme gerçekleştirdiği Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e 2016 seçimlerine müdahalesi olup olmadığını sormuş aldığı yanıt karşısında da Putin ve Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale etmediğine inandığı mesajını vermişti.

Trump, “Bütün iş Demokratların tezgahı” demiş ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin eski şefi John Brennan ve eski Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper’ı eleştirmişti. “Onlar siyasi hackciler. Brennan, Clapper, Comey. Comey’nin yalancı ve sızdırıcı olduğu kanıtlandı” diyen Trump, “Şuna bakın. Cumhurbaşkanı Putin güçlü bir şekilde ilgisi olmadığını söylüyor” şeklinde konuşmuştu.

Ancak Trump, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang’la düzenlediği ortak basın toplantısında ise Amerikan istihbarat servislerine inandığını belirtti.

Trump,"İstihbarat servislerimize inanıyorum, şu sıralarda iyi insanlar tarafından yönetilen onlarla güçlü bir şekilde çalıştım,istihbarat servislerimize çok inanıyorum” dedi.

Trump Rusya konusunda duruşunu tekrarladı ve Rusya’nın dostça bir konumda olmasının dünyanın ve ülkesinin kazancı olduğunu söylerken Putin’le ilgili olarak da, “Birbirimizi çok iyi anlıyor görünüyoruz, bence çok iyi bir ilişki” dedi.

ESKİ BAŞKANLAR TRUMP’I SUÇLADI

Ulusal İstihbarat Teşkilatı FBI eski Direktörü John Clapper ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin eski başkanı John Brennan Başkan Donald Trump’ı sert sözlerle eleştirdiler.

Trump iki ismi siyasi hackciler olarak nitelemişti.

Brennan ve Clapper CNN televizyonuna birlikte katılarak açıklamalarda bulundular.

“Rusya tarafından yaratılan tehdit açık ve ortada. Bunu başka bir şekilde göstermeye çalışmak hayret verici ve gerçekte bu ülkeye bir tehlike oluşturuyor” diyen Clapper, geri adım atmanın rakip güçlerin liderleri karşısında güçsüzlüğün göstergesi olduğunu iddia etti. Clapper, “Tahminimce Trump kırmızı halıda görünmeye çok istekli” yorumunda bulundu.

Brennan da, “Bizi siyasi hackciler olarak niteliyor çünkü yapılan istihbarat değerlendirmesinin meşruiyetini yok etmeye çalışıyor” dedi. Brennan, Trump’ın Putin’e “bunun sorumlusu sensin biliyoruz” demeyerek ona geçiş sağladığını savundu.

Brennan, “Bu da Putin’e Trump’ın yabancı liderler tarafından oynanabileceğini gösteriyor, ki bu liderler onun egosuna oynayacak. Bu ulusal güvenlik açısından çok çok endişe verici bir durum” yorumunda bulundu.

Clapper’a göre de Çin ve Ruslar onunla oynayabileceklerini düşünüyor.

Eski CIA Başkanı Brennan, Trump’ın kendilerine yönelik sözleriyle ilgili olarak, “Eleştirinin kaynağı değerlendirildiğinde bu eleştiriyi onur olarak kabul ediyorum” ifadesini de kullandı.

Brennan, Jim Clapper gibi hayatının çoğunu bu ülkeye adamış birine yönelik sözleri çirkin bulduğunu söyledi ve Trump’ın bundan utanması gerektiğini belirtti. Brennan, “ancak görünen yaptıklarından utanma hissetmeyen birine benziyor” dedi.

BRENNAN: İDDİALARI DOĞRULAYAMAM

Trump’ı Putin’e karşı zayfı kalmakla suçlayan CIA eski Başkanı Brennan, Rus istihbarat servislerinin ABD yönetimindeki kişiler veya Rusya'da ticaret yapan kişiler hakkında bilgi toplamayı sürdürdüğünü iddia etmişti. Rus istihbaratının ciddi bir tehdit oluşturduğunu da öne süren Brennan, ABD istihbaratının Moskova'nın eylemlerine çok dikkat etmesi gerektiğini kaydetmişti.

Ancak Brennan, ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nde yürütülen soruşturma kapsamında verdiği ifadesinde ise “Rus yetkililerle Trump'ın seçim ekibindeki kişiler arasında temaslar olduğunu ortaya koyan bilgileri ve istihbaratı gördüm ve biliyorum. Ancak taraflar arasında bir gizli anlaşma yapıldığını bilmiyorum ve doğrulayamam” demişti.

Brennan ifadesinde ayrıca, “Trump'ın, üst düzey istihbarat yetkililerinden, kampanya ekibinin seçimler sırasında Rusya'yla gizli bir anlaşma yaptığına ilişkin tüm kanıtların varlığını reddetmelerini istediği” konusunda bir bilgisi bulunmadığını söylemişti.

Eski CIA Direktörü, Trump'ın eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki soruşturmanın düşürülmesi için eski FBI Direktörü James Comey'e baskı yapıp yapılmadığından haberdar olmadığının da altını çizmişti.

13.11.2017