CIA’NIN KİRLİ SAVAŞ YÖNTEMLERİ

CIA’nın hedef ülkelerde yürüttüğü kirli savaşta en sık başvurduğu yöntemler bu örgütün içyüzünü ortaya koyuyor. 1954 Guatemala darbesi ile ilgili olarak 1400 sayfalık gizli belgenin CIA tarafından 23 Mayıs 1997 tarihinde açıklanan bölümünde uygulanan yöntemler özetlenerek anlatılıyor. William Blum, Haydut Devlet adlı kitabında yöntemleri sayfalarına taşımış.

Celal ÇETİN

KAZALAR

Gizli suikastler için, tertiplenmiş kazalar en etkili tekniktir. Başarıyla uygulandığında çok az heyecan yaratır ve sadece olağan bir soruşturma yapılır.

En etkili kaza, 25 mt yükseklikten sert zemine düşüştür. Asansör boşlukları, merdiven boşlukları, panjursuz pencereler ve köprüler kullanılabilir. Fiil, hedefin ayak bileklerinden aniden ve şiddetle yakalanarak kenardan aşağı itilmesiyle uygulanabilir.

Suikastçinin derhal bir çığlık atarak "dehşete düşmüş tanık" rolü oynaması, hiçbir suç ortağına ya da kuşkulu bir kaçışa gerek bırakmaz.

UYUŞTURUCULAR

Uyuşturucular çok etkili olabilir. Eğer suikastçi bir doktor ya da hemşire olarak eğitim görmüşse ve hedef tıbbi tedavi altındaysa, bu çok kolay ve güvenli bir yoldur. Yatıştırıcı olarak yüksek dozda morfin uygulaması sakin bir ölüme neden olacaktır ve tesbit edilmesi zordur.

Doz, hedefin narkotik maddeleri düzenli olarak kullanıp kullanmadığına göre değişecektir. Kullanmıyorsa iki grain (0,130 gr) yeterli olacaktır. Eğer hedef çok içki içiyorsa, morfin ya da benzeri bir narkotik madde, sızma aşamasında iğneyle zerkedilebilir; ölüm nedeni çoğu kez akut alkolizme bağlanacaktır.

KESKİN SİLAHLAR

Yasal olarak elde edilmiş herhangi bir keskin kenarlı alet başarıyla kullanılabilir. Güvenilirlik açısından belirli bir asgari anatomik bilgi gerekir. Kalbe ulaşılmadıkça vücutta açılan darbe yaraları güvenilir olmayabilir. Kalp göğüs kafesi tarafından korunur ve yerini bulmak her zaman kolay değildir.

Mutlak güvenilirlik, omuriliğin boyun bölgesinden kesilerek ayrılmasıyla elde edilir. Bu, bir bıçağın sivri ucuyla, ya da bir balta ya da satırın hafifçe vurulmasıyla yapılabilir. Bir başka güvenilir yöntem ise nefes borusunun her iki yanında bulunan atar ve toplar damarların kesilmesidir.

KONFERANS ODASI TEKNİĞİ

(Suikastçiler)

No.1 odaya hızla ama sessizce girer.

No.2 kapıda durur, tepki gösterecek ilk hedefe ateş eder. Silahına grubun üzerinde kavis çizdirerek kitlenin merkezine doğru ateş eder. Zamanlamasını, kolu çizdiği yayın sonuna geldiğinde şaıjörün de biteceği şekilde ayarlar.

No.1 tehlikeli bireysel hareketleri önlemekle görevlidir; gerekirse üç tur tek tek ateş açar. No.2 Ateş etmeyi bitirir. "Çekil" komutunu verir. Arka arka kapıya yürür. Boş şarjörü değiştirir. Koridoru kontrol eder.

No.1 "Çekil" komutu üzerine hedefin karşı tarafına ateş eder. Grubun üzerine yay çizerek ateş eder.

(Olayı muhalefete yıkabilmek için) propaganda malzemesi bırakır.

12.11.2017