ABD-PYD/PKK İTTİFAKI SURİYE’YE YERLEŞİYOR

Alman ARD kanalında, Suriye’deki ABD kuvvetlerinin en üst düzey komuta merkezindeki isim General Raymond Thomas ile yapılan röportajda ABD’li general, PKK ile “müttefik” olduklarını kabul etti, “Ben onlara Marksist değil demokrat diyorum” dedi. ABD, PYD’nin hakim olduğu bölgelerde yeni üsler kurmaya devam ediyor. Son üssünü Rakka’da kuruyor.

Celal ÇETİN

Alman Birinci Kanalı ARD'nin 'Panorama' programında, Alman solunun PKK'ya bakışı ve 'anti-emperyalizm söylemi' büyüteç altına alındı.

Stefan Buchen ve Yavuz Karaman'ın hazırladığı programı, 26 Ekim tarihinde ARD'nin tanınmış yüzü Anja Reschke sundu.

Programda, "Alman solunun en iyi dostu' olarak nitelenen PKK, nasıl oluyor da emperyalist olarak ifade edilen ABD ile birlikte çalışıyor?" diye soruldu.

PKK'nin 'ABD'yi emperyalist bir güç' olarak ifade etmesine rağmen, Suriye'de ABD ordusu ile birlikte çalıştığına dikkat çekildi.

ABD HEPSİNİN PKK OLDUĞUNU BİLİYOR

Programda, bölgeye göre isimler değişse dahi (YPG, DSG), tamamının PKK olduğu ve gerçeğin ABD tarafından gayet iyi bilindiği belirtildi.

PKK ile ABD arasındaki 'silah kardeşliği'nin o denli ileri gittiğine değinilirken, ABD ordusunun özel kuvvetlerinin PKK'ya ait sembolleri omuzlarına takarak basına poz verdikleri kaydedildi.

Suriye'deki ABD işgal kuvvetlerinin en üst düzey komuta merkezindeki isim olan General Raymond Thomas ile yapılan röportaja da yer verilen haberde, ABD'li general, IŞİD'de karşı verdiklerini iddia ettikleri mücadelede PKK ile ''müttefik' olduklarını kabul ediyor.

Bir gazetecinin, "PKK Marksist bir örgüt değil mi?" sorusunu yanıtlayan ABD'li general, PKK üst düzey yöneticileri ile yaptıkları toplantıda kendilerine yeni bir isim almalarını önerdiğini söyleyerek, "Ben onlara Marksist değil, demokrat diyorum" ifadesini kullandı.

Suriye'deki Amerikan ordusu sözcüsü Ryan Dillon ise kendisiyle yapılan röportajda, "Hangi silahları Kürtlere verdiniz?" sorusunu, "hemen her şeyi" diye yanıtlıyor.

ABD'nin Suriye'deki ordu sözcüsü Dillon, PKK'nin 'solcu' bir örgüt olmasının önem taşımadığını, çünkü 'cephede farkın silikleştiğini' ifade ediyor.

Programda, 'Düşmanımın düşmanı dostumdur' yaklaşımının hem ABD hem de PKK açısından benimsendiğinin altı çizilirken, Alman solunun da 'bu çelişkiye'' göz yummasına dikkat çekildi.

ALMAN SOLU, PKK-ABD İŞBİRLİĞİNİ GÖRMEZDEN GELİYOR

En son olarak bir yürüyüşte PKK'ya destek veren Alman solcularına mikrofon uzatılan programda, PKK'nin anti-emperyalist söylemi ile emperyalist ABD arasındaki işbirliği arasındaki çelişki soruluyor.

Kendilerine bu soru yöneltilen Alman solcularının, sözü geçen çelişkiyi kabul etmelerine rağmen PKK'yi anti-emperyalist bir örgüt olarak kabul etmelerine dikkat çekiliyor.

SURİYE'DE ABD ÜSLERİ ARTIYOR

Öte yandan ABD, Suriye'nin kuzeyinde DSG ile birlikte IŞİD'den aldığı yerlerde askeri üsler kurmaya devam ediyor. Suriye kuzeyinde DSG'nin olduğu bölgelerde 10 askeri üssü olan ABD, kısa bir süre önce IŞİD'den temizlenen Rakka kentinde de bir askeri üs kurdu.

PYD ÜSLERDEN MEMNUN

ABD'nin IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye'nin kuzeyinde askeri varlığını artırdığını belirten DSG kaynakları, "ABD, IŞİD ile mücadele kapsamında bizim IŞİD'den temizlediğimiz yerlerde askeri üsler kuruyor. Biz de kurulmasını doğru görüyoruz” yorumunda bulunuyor.

DSG kaynaklarının verdiği bilgiye göre ABD yakın bir zaman önce Rakka kenti girişinde yer alan Cezra mahallesinde bir askeri üs kurdu. Cezra bölgesi çok yıkılmadığı ve daha güvenli yer olduğu için üs için bu bölge tercih edildi. Cezra mahallesi, Rakka operasyonunda pek tahrip olmamıştı. Cezra'da mayınlar ile tuzaklayıcı patlayıcı maddeler olmadığı için üssün çevresi de güvenli. Üssün çevresi ABD askerleri tarafından çok sık korunuyor. Üssün içine ABD askerleri ile DSG yetkilileri dışında kimse giremiyor.

Türkiye sınırına 100 kilometre uzaklıkta bulunan ve IŞİD'in başkenti olarak gördüğü Rakka kenti, geçtiğimiz Ekim ayında ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yardımıyla DSG güçleri tarafından IŞİD'den alınmıştı.

KOBANİ'NİN GÜNEYİNE HAVA ÜSSÜ

ABD, Suriye'nin kuzeyinde daha önce PYD'nin elindeki Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Menbiç, Haseke ve Tel Abyad'da askeri üsler kurmuştu.

Bu arada ABD, Kobani güneyinde Gerebışk köyü yakınlarında daha büyük bir askeri hava üssü kuruyor.

Rudaw televizyonu da, PKK'nın Suriye'deki kolu olarak bilinen YPG'nin genel komutanı Sipan Hemo'nun Suriye'de bulunan ABD askeri üstlerinin yerlerini ilişkin açıklamasına yer vermişti.

Sipan Hemo, ABD'nin Heseki'de 2, Derik'te 1, Kamışlı'da 1, Kobani'de 1, Tel Abyat'ta 1 ve Minbiç'te 1 olmak üzere toplam 7 askeri üssü bulunduğu söylemişti.

03.11.2017