ABD-RUSYA SOĞUK SAVAŞA MI DÖNÜYOR?

Eski ABD Savunma Bakanı ve eski CIA Başkanı Leon Panetta, Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerde Soğuk Savaş'ın yeni perdesinin açıldığını söyledi. ABD-Rusya ilişkileri Avrupa’da da yakından takip edilirken İngiltere yeni girişimlerin peşinde.

Celal ÇETİN

Washington'daki Hudson Enstitüsü'nde düzenlenen bir konferansta konuşan Panetta, ABD'nin başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'da önemli bir rol üstlenmesi ve Rusya'nın bölgedeki nüfuzunu dizginlemesi gerektiğini belirtti.

İki ülke arasında Soğuk Savaş'ın yeni perdesinin açıldığını savunan Panetta, "Eğer Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sert davranmazsanız, o bundan istifade eder. Bu nedenle, ABD'nin kırmızı çizgileri olduğunu Putin'e anlatması çok önemli" dedi.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ İYİ DEĞİL

Panetta'ya göre mevcut ABD yönetimi, Moskova ile ilişkilerde çok iyi hareket etmiyor.

"Onların birden iyi çocuklar olmasını bekleyemezsiniz. Onlara karşı sert olmalısınız. Putin'le görüşmeler yapabilirsiniz. Geçmişte biz de görüşmeler yaptık ve başarılı olduk" diye devam eden Panetta, mevcut yönetime bu görüşmelerde güçlü duruş sergileme çağrısı yaptı.

ABD, GÜÇSÜZ RUSYA İSTİYOR

ABD-Rusya ilişkileri Avrupa’nın güçlü ülkesi Almanya’nın da gündeminde. eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, ABD ve AB'nin Rusya'ya yönelik farklı yaklaşımlar benimsediğine vurgu yaparak ABD'nin zayıf bir Rusya istediğini söylemişti.

Schröder, Washington yönetiminin Rusya'yı zayıflatmayı amaçladığını kaydederek "ABD, Rusya'yı tecrit edebileceğine inanıyor. Bu, siyasi açıdan bakıldığında anlamsız, ekonomik açıdan bakıldığında ise tehlikeli bir düşünce" dedi.

AVRUPA VE ALMANYA, RUSYA'NIN GELİŞMESİNDEN YANA

BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Rusya'nın böyle bir tecridi kabul etmeyeceğini ifade eden Schröder, sözlerini şöyle sürdürdü: "ABD'nin daha zayıf bir Rusya istediğini görüyorum. Ancak Avrupa ve Almanya'nın çıkarına uygun olan, Rusya'nın gelişmesidir. Bunun için iki neden var. Hem pazara hem de sanayimiz için kaynaklara ihtiyacımız var."

Rusya'yı istikrarsızlaştırmaya devam etmenin anlamsız olduğunu da savunan Schröder, yaptırımlara son vermek için çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.

İNGİLTERE, KÜRTLER’E YARDIMI SORUŞTURACAK

Öte yandan İngiltere parlamentosu, İngiltere hükümetinin Suriye ve Irak'ta IŞİD'le mücadele eden Kürtlere sunduğu yardımlara ilişkin koşulları belirlemek için bir soruşturma yapacak. Soruşturma İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nın Dış İlişkiler Komitesi tarafından yapılacak.

KÜRT GRUPLAR KATEGORİLERE AYRILACAK

Belgede, "Komite, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan Londra'nın IŞİD'le mücadelede desteklediği Kürt grupları belirlemesini, bu gruplara neden destek verildiğini, ne tür destek verildiğini ve bunların sahadaki durumu nasıl etkilediğini tespit etmesini talep ediyor. IŞİD'le mücadele, bazı rakip gruplar arasındaki cihatçıların kontrolündeki bölgeleri ele geçirme mücadelesi olarak görülüyor. Bu gruplar arasında İngiltere'nin desteği ve maddi yardımıyla kontrol ettikleri alanları genişleten Iraklı ve Suriyeli Kürt gruplar yer alıyor" ifadelerine yer verildi.

Komitenin amacı, Kürtlere sunulan ve sunulması planlanan yardımın hacmini ve bu yardımın hangi gruplara gönderildiğini tespit etmek.

Parlamento üyeleri,, Dışişleri Bakanlığı'nın farklı ülkelerdeki Kürt grupların işbirliği ve rekabeti, hangi ülkelerin hangi Kürt gruplarına yardım ettiği, farklı Kürt gruplarının amaçları ve bu amaçların konusunda ne kadar bilgi sahibi olduğunu da öğrenmek istiyor.

Sürecin 20 Kasım'da tamamlanması planlanıyor.

24.10.2017