ABD’NİN IRAK-S.ARABİSTAN PLANI

ABD, Şii Irak hükümeti ile Sünni Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin düzelmesi için yeni bir planı devreye soktu. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Suudi Arabistan ve Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmaya başladı. Öte yandan ABD basını, İncirlik’le alternatif üslere bakmak gerektiğine vurgu yapıyor.

Celal ÇETİN

Tillerson, Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Komitesi’nin Riyad’da düzenlenen ilk toplantısına katıldı. Tillerson, Suudi Arabistan Kralı Salman ve Irak Başbakanı Haydar el Ebadi’ye iki ülke arasında gelişen ilişkilerin ‘büyük potensiyeli’ gösterdiğini söyledi. Tillerson, iki ülke arasında Ağustos ayında açılan önemli sınır geçişiyle Bağdat ve Riyad arasında yeniden başlatılan uçuşlara dikkat çekti.

Tillerson, “İkisi de ilişkilerin geliştirilmesi ve bir dizi konuda işbirliğinin güçlendirilmesi için daha somut adımların başlangıcını gösteriyor. Sizin artan ilişkiniz ortak güvenliğimizin güçlendirilmesinde hayati önem taşıyor ve buna ilgimiz büyük” dedi.

Tillerson, gelişme için Amerika’nın müteşekkir olduğunu belirtti ve bu hayati ilişkiyi bölgenin istikrarı için geliştirme çağrısı yaptı. Rex Tillerson, Amerika’nın Suudi Arabistan ve Irak arasındaki işbirliğini desteklemeye hazır olduğunu da vurguladı ve “sizleri kutluyoruz” dedi.

Suudi Arabistan Kralı Salman da “Bölgemizde, aşırıcılık, terörizm ve ülkelerimizde istikrarsızlığa neden olacak girişimler gibi önemli zorluklarla karşı karşıyayız. Bu girişimler bütün dikkatimizi çekiyor. Kardeş ülke Irak’ın birliği ve güvenliği için desteğimizi sunuyoruz” dedi.

Ebadi de iki ülke arasında gelişen ilişkilere destek çabalarına olumlu yaklaştı ve “Geçmişten uzaklaşmak istiyoruz. Bölge daha fazla bölünmeleri kaldıramaz. Diğer ülkelerin içişlerine karışması durmalı” dedi.

İran’ın bölgedeki askeri ve siyasi etkinliği nedeniyle iki ülke ilişkileri hala gerginliğini sürdürüyor. Ayrıca Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır Katar’ı teröre destek vermek ve İran’la yakın ilişkiler kurmakla suçlamıştı. Doha suçlamaları reddediyor.

YABANCI SAVAŞÇILAR ÇEKİLSİN

 

Irak'ta terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede sona doğru gelindiği için başta İranlı savaşçılar olmak üzere tüm yabancı savaşçıların ülkelerine dönmesi gerektiğini belirten Tillerson, IŞİD’ten alınarak özgürleştirilen bölgelerin kontrol altına alınması, komşularının yardımı ile Irak halkının tekrar ayağa kalkmasına fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelede sona doğru gelindiği için başta İranlı savaşçılar olmak üzere tüm yabancı savaşçıların ülkelerine dönmesi gerektiğini belirten Tillerson, IŞİD’ten alınarak özgürleştirilen bölgelerin kontrol altına alınması, komşularının yardımı ile Irak halkının tekrar ayağa kalkmasına fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan ile Irak arasındaki bu işbirliğini "tarihi" olarak nitelendiren Tillerson konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu tarihi adımların atılması, geçen yüzyılda kesintiye uğrayan Irak ile komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin tekrar oluşturulması, tüm farklı mezhep ve unsurlarına rağmen Irak'ın Arap komşuları ile iyi ilişkiler geliştirmesine neden olacaktır. Irak ile yürütürülen işbirliği alanları Irak halkının yanı sıra Suudi Arabistan için de çok önemlidir. Özellikle Suudi Arabistan'ın 2030 hedeflerine ulaşması noktasında kendisine çok destek verecektir."

Tillerson, ülkesinin, ekonomik açıdan kendine yeterli hale gelmesi için Irak'a yardım ettiğini ifade ederek, "Irak kendi ayakları üzerine durmaya başladığı zaman İran gibi dışarıdan ülkeyi kontrol etmeye çalışan ülkelerden kurtulmuş olacaktır." diye konuştu.

Ülkesinin halihazırda terör örgütü DAEŞ ile mücadele ettiğini ve tek tek kentleri kurtardığını dile getiren Tillerson, "Kurtarılan bölgelerde Irak hükümetinin yeniden gücü ele geçirmesi ve yaşanabilir hale getirmesi, Arap ülkeleri ile gerçekleştirdiği bu gibi işbirlikleriyle mümkün olacaktır. Bu girişimler de Irak'ın Arap ülkeleri ile diyalog ve işbirliğini artıracaktır." dedi.

ABD’NİN AMACI NE?

Tillerson’un girişimleri, “ABD’nin amacı, Şii Ebadi hükümeti ile Suudi Arabistan’ı yaklaştırarak Ebadi’yi İran’ın gölgesinden ve etkisinden çıkarmaya mı çalışıyor?” sorusuna yol açtı.

Bilindiği gibi Barzani’nin, Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği referanduma Türkmen kentleri olan Kerkük, Musul gibi tartışmalı bölgeleri de dahil etmesi ve hakimiyetini ilan etmesi hem Irak merkezi hükümetinin, hem İran’ın tepkisine yol açmıştı. Irak Ordusu, İran’ın etkisindeki Haşdi Şabi örgütünün desteği ile Barzani’ye karşı harekete geçmiş, Peşmergeyi her iki Türkmen kentinden çıkararak Erbil’e yaklaşmıştı.

Yine bilindiği gibi Barzani ve Peşmerge ABD/İsrail ikilisi tarafından korunuyor ve destekleniyor. Irak hükümetinin Barzani’ye karşı harekatı İran’ın ve İran üzerinden Rusya’nın mevzi kazanması, ABD’nin mevzi kaybetmesi olarak kabul ediliyor.

ABD, Şii Ebadi hükümeti ile Sünni Suudi Arabistan’ı yaklaştırarak bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor.

Bir yandan İran’ın Irak’taki müttefiki ile arasını açarken, diğer yandan İran ve Ebadi üzerinden Rusya’nın bölgedeki etkinliğini sınırlandırmak istiyor.

TÜRKİYE, İSRAİL, İRAN PLANI MI?

Ortadoğu’da ve dünyada savaşların ana sebebi, din savaşlarıdır. İslam coğrafyasında Şii-Sünni mezhep savaşı, küresel çapta İslamiyet, Hıristiyanlık, Yahudilik savaşı.

Her üçünü temsil eden üç ülke var bölgede. Türkiye, İran, İsrail. Türkiye Sünni İslam’ı, İran Şii İslam’ı, İsrail Yahudiliği temsil eder. Yahudilik etki gücü açısından Hıristiyanlıkla da iyi anlaşır.

Ortadoğu’da Türkiye, İran ve İsrail arasında bir şekilde uzlaşma/ anlaşma sağlanırsa ne olur? Çatışma durur. Böyle bir uzlaşmaya her üç ülkenin de ihtiyacı var.

TRUMP FELAKETİN TEMSİLCİSİ Mİ?

http://tuhafsite.com/neler-oluyor-detay.php?yid=855 

TARTIŞMALI BÖLGELERDE ORTAK YÖNETİM

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Irak’tan sorumlu müsteşar yardımcısı Joseph Pennington Kerkük’te bütün taraflara gerilimi azaltma çağrısı yaptıklarını söyledi. Pennington, “İhtilaflı bölgelerde ortak yönetimi destekliyoruz. Tabii ki böyle bir tartışma için istikrarlı bir ortama sahip olmanız gerekir. Tarafları bir araya getirmeniz gerekir. Bu adımlar için ilk safhalardayız. Bu, Bağdat ve Erbil’deki yönetime bağlı” dedi.

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

CNBC, ABD ve Türkiye arasındaki gerilime dair analiz haber yayınladı. CNBC’ ye konuşan uzmanlar, “Türk-Amerikan ilişkileri Türkiye'nin Kıbrıs'ı işgal etmesinin ardından Kongre'nin silah ambargosu uyguladığı 1974'ten bu yana en düşük noktada” görüşünü savundu.

Haberde İncirlik hava üssünün, Afganistan'daki koalisyon güçlerinin operasyonlarına destek verdiği, ABD öncülüğünde IŞİD’ e karşı verilen mücadelede bir merkez oluşturduğu ifade edildi. Ayrıca Avrupa'daki en büyük Amerikan nükleer silah stokunun İncirlik’te olduğu belirtildi. Ancak Türkiye’nin, ocak ayı içerisinde ABD ve İncirlik'teki koalisyon askeri operasyonlarını sorguladığı ve 2016 yılında hava üssünün elektriğinin kesildiği belirtildi. 1950’li yıllardan bu yana ABD tarafından kullanılan stratejik İncirlik hava üssünün, iki NATO müttefiki arasında askeri ilişkilerin geldiği noktadan sonra, geleceğiyle ilgili riskler taşıdığı kaydedildi.

İLİŞKİLERİN ONARILMASI ZAMAN ALACAK

İncirlik’in stratejik önemini vurgulayan uzmanlardan, Amerikan Enterprise Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda savunma politikası uzmanı Thomas Donnelly, "İncirlik büyük bir kayıp olur, ancak zaman içinde ve bir süre sonra bu durum telafi edilebilir. Türkler’le daha önceden oldukça iyi stratejik ortaklıklar kurulmuş olsa da, son gelişmelerde çözülmekte olan bazı şeylerin yeniden düzeltilmesi kolay olmayacaktır." dedi.

Haberde Türkiye konusunda bazı endişeli düşüncelerin olduğu belirtilerek, ABD’nin bölgede alternatif bir hava üssü bakması gerektiği görüşünün de ortaya atıldığı ifade edildi.

Dış İlişkiler Konseyi (CFR) adlı düşünce kuruluşunun Ortadoğu ve Afrika çalışmalarının kıdemli uzmanlarından Steven Cook, iki ülke arasında, İncirlik ve F-35 projesi de dahil, ilişkinin temel ilkelerinin açıkça sorgulaması gerektiğini belirterek, “Türklere baskı yapıldığında yaklaşımlarını değiştirme eğilimine giriyorlar” dedi.

NATO OPERASYONLARI ETKİLENMİYOR

CNBC haberinde adı açıklanmayan bir NATO görevlisinin görüşlerine de yer veriliyor. NATO görevlisi, "Türkiye önemli bir NATO müttefiki. Türkiye Afganistan, Kosova ve Ege Denizi de dahil olmak üzere NATO operasyonlarına önemli katkılar sağladı. IŞİD’ e karşı düzenlenen operasyonlar için önemli hava sahalarına sahip. ABD ve Türkiye arasındaki görüş ayrılıklarının, düzenlenen NATO operasyonları üzerinde herhangi bir etkisi olmadı. Sağlam ittifak, karşılıklı saygı ise ittifakımızın kalbini oluşturuyor” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA HUSUMET VAR

Washington merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) Türkiye Projesi'nin kurucu direktörü Bülent Alirıza, iki ülke arsındaki ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Her iki taraf arasında husumet var" diye konuştu.

22.10.2017